DİNDARLIK İYİ Mİ GELİYOR

Habertürk

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Diyanet Dergisi’ ne verdiği röportajda söylediği sözler tartışma yarattı. İşte o sözler.


Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Diyanet Dergisi’ ne verdiği röportajda, dindar insanların daha uzun yaşadığını, daha az hastalandığını, dua etmenin hastalara, sağlığa iyi geldiğini savundu. Tarhan’ın bu iddialarını hem kendisine hem başka uzmanlara sorduk ve ilginç cevaplar aldık.

‘BİLİM DIŞI PALAVRA’

Prof. Tarhan, iddialarını Harward’lı Dr. Herbart Benson’un araştırmasından aldığını belirterek dinin; sağlığa, hatta suç oranlarının düşmesine fayda sağladığını kanıtlayan araştırmalar bulunduğunu söyledi. Tarhan, “Dindarlık sağlığa olumlu etki yapıyorsa Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerin en sağlıklı ülkeler olması gerekmez mi?” sorusuna “Sağlık için din olumlu etkenlerden sadece biri. Ama hijyen, sağlık kuralları da var” dedi.

Psikiyatrist Prof. Dr. Kerem Döksat, araştırma için “Din iyidir, din insanların ruh sağlığını uzatır, din insanların ömrünü uzatır demek bilimdışı palavra” değerlendirmesi yaptı.

Psikiyatrist Prof. Dr. Aytül Çorapçığlu da “Herhangi bir inanca sahip olmak insanı daha pozitif daha mutlu kılar ama bu illaki din, illaki ibadet değil. Çünkü bazen dini bazı öğretiler insanlar için korku, mutsuzluk kaynağı olabilir, sağlıklı olmayı sağlamaz” dedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.