DİNİ İNANÇ ÖMRÜ UZATIYOR

DİNİ İNANÇ ÖMRÜ UZATIYORABD'de çeşitli konularda yapılan farklı araştırmaların gözden geçirilip derlenmesi yoluyla ortaya konulan bir çalışmaya göre, ömrün uzamasında, iyi beslenme, spor yapma, düzenli sağlık kontrolünden geçme ve hastalıkların uygun bir şekilde tedavi edilmesi kadar dinsel inanç da rol oynuyor.

Üstelik ucuza!

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Daniel Hall'un çalışması, dini inancın sağlıklı uzun ömre olumlu katkısının, öteki faktörlerden çok daha ucuza mal olduğunu da gösterdi. Fiziksel egzersiz yılda 7 bin, tedavi harcamaları 10 bin doları bulurken dinsel faaliyetlerle ilgili giderler en fazla 4 bin doları buluyor.
Dr. Hall, dini inancın sağlık üzerindeki etkisinin aidiyet duygusunun yarattığı iyimserlik ve dayanışma psikolojisinden kaynaklandığını ve günlük hayatta karşılaşılan stresi azalttığını söyledi.

En İyisi Spor

Dr. Hall'un çalışması, hangi aktivitelerin ömrü ne kadar uzattığını da şöyle açıklıyor:

  • Düzenli olarak spor yapmak: 3-5.1 yıl
  • Düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmek: 2.1-3.7 yıl
  • Düzenli olarak kiliseye gitmek: 1.8-3.1 yıl.//www.milliyet.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.