'DİNLENİLME PARANOYASI' NEDEN ARTIYOR VE MANİK ATAKLAR

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan günlerdir gazete manşetlerinden düşmeyen 'Dinlenilme Paranoyası'nı yorumluyor.

Hukuki mevzuata uygun olan ve olmayan dinlenilme konularının bu kadar yoğun konuşulması sade vatandaşın ruh halini nasıl etkiliyor? Tüm toplumda bir dinlenilme endişesi oluşuyor mu? Kişilerin telefonla konuşmadan çekinir hale gelmelerinin altında neler yatıyor? Kaygı düzeyinin bu kadar yükselmesi kişide ne gibi başka psikiyatrik hastalıkları tetikleyebilir?

Dinlenilme konusunun bu kadar gündemde tutulması ve yaşanan bilgi kirliliğinin ruh sağlığına faturası nedir? İşinde gücünde olan ve yanlış iş yapmayan kişilerde bile neden bir dinlenilme kuşkusu oluşuyor? Tüm bunları ünlü psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

Modern insanın yaşadığı önemli ruhsal sorunlardan biri olarak öne çıkan MANİK DEPRESİF BOZUKLUK programda ele alınacak diğer konu. NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Psikolog Sinem Öztep ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Barış Önen Ünsalver Manik Atakların nasıl ortaya çıktığını, hangi zeminde geliştiğini, daha çok kimlerde görüldüğünü anlatacaklar. 

Manideki kişiler için neler risk teşkil eder. Trafiğe çıkmaları doğru mudur? Borçlanmalardan korunmaları için neler yapmalıdırlar? Çok konuşmalarını durdurabilirler mi? Kontrolsüz cinsellik yaşayabilmeleri ne gibi sorunlara sebep olur? Mazbut ve sade olan kişiler birden bire ergen gibi giyinerek nasıl onlar gibi davranmaya başlayabilmektedir? Özellikle hangi yaşlarda başlar. Başka hangi hastalıkları tetikler? İş ve evlilik başarılarını ne yönde etkiler? Tedavisinde ilacın yanı sıra başka neler yapılmaktadır? Psikoterapinin etkisi nasıldır? gibi konuyla ilgili pek çok detay Ülke TV'de İYİ BAK KENDİNE bu akşam cevabını bulacak.

Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine' canlı olarak saat 23.30'da ÜLKE TV'de ekranlarında.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.