Dinozorlar düşünülenden daha erken...

Yeni bulgular T. Rex olarak bilinen Tyrannosaurus rex'in de yeniden sınıflandırılabileceğini gösteriyor.

İlk dinozorlar Kuzey Yarımküre'de bugün üzerinde İngiltere'nin bulunduğu topraklarda ortaya çıkmış olabilir. Dinozorlar arasındaki ilişkilerin 130 yıl aradan sonra tekrar değerlendirilmesinin sonuçlarından biri de bu.

Nature dergisinin bu haftaki baskısında yer bulan teori, dinozorların evrim sürecine nasıl ve ilk defa nerede ortaya çıktıklarına dair şu ana dek ortaya konan tüm teoriler yanlış olabileceğine dikkat çekiyor.

İlk dinazorların şu an İngiltere'nin bulunduğu bölgede yaşamış olabileceği ve dinazor grubunun bu bölgeden ortaya çıkmış olma ihtimalini değerlendirmeye başlayabiliriz.

Yeni teori T-Rex olarak da bilinen Tyrannosaurus Rex ve Velociraptor gibi etobur dinazorların soy ağacında yanlış konumlandırılmış olabileceğini ve ilk dinozorların düşünülenden 15 milyon yıl daha erken ortaya çıkmış olabileceğini söylüyor.

Çalışmanın baş yazarı Cambridge Üniversitesi'nden Matthew Baron'a göre, dinozolar dünyanın şu an İngiltere'nin bulunduğu bölgesinde ortaya çıkmış olabilirler.

BBC'ye konuşan Baron "Kuzey yarım küredeki kıtalar dinozorların evriminde kesinlikle düşünülenden çok daha önemli bir rol oynadılar." dedi.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi:05 Nisan 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.