DİRENÇLERİ DAHA FAZLA

REUTERS

Grip geçiren insanlar, özellikle de çocuklar, bu hastalığa karşı vücut direncini aşı olanlara göre daha fazla artırıyor.

Alman "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesinin internet sayfasında  yer alan habere göre, Rotterdam Üniversitesi Erasmus Tıp Merkezinden virolog  Rogier Bodewes, gribe karşı aşı yaptırmamanın daha faydalı olabileceği görüşünü  dile getirdi.

Araştırma sonuçlarını "The Lancet Infectious Diseases" adlı tıp  dergisinde yayımlayan Bodewes, gribin atlatılmasından sonra vücudun bağışıklık  sisteminin çok daha fazla geliştiğini, bunun özellikle çocuklarda gelecekleri  için faydalı olabileceğini belirterek, bu nedenle sağlıklı çocuklara aşı  yapılmasının ne kadar doğru olacağının düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Hollandalı araştırmacılar, bir grup fare üzerinde yaptıkları araştırmada,  bazı farelere mevsimsel grip aşısı verdikten sonra tüm farelere belirli bir dozda  kuş gribi virüsü aşıladı. Mevsimsel grip aşısı yapılan farelerin, bu aşının  uygulanmadığı farelere göre daha fazla sayıda öldüğü belirlendi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.