DIŞ DÜNYAYI ANLAYABİLİYORLAR

ANKA

Yıkıcı bir beyin darbesinden sonra bitkisel hayata geçen hastaların dış dünyayı anlayabildikleri belirlendi.

Bu gelişmenin hastanın hayatını devam ettirip ettirme konusundaki isteğini açık bir şekilde ifade etmesi açısından önemli olduğu değerlendiriliyor.

Uzmanlar, beyin tarayıcısı kullanarak bitkisel hayattaki hastaların insanların ne dediklerini anlamakla kalmayıp basit cevaplar da verebildiklerini keşfetti. Hastaların kendileriyle ilgili basit sorulara evet hayır yanıtı verebildiği not edilirken doktorlar kalıcı bitkisel durumdaki hastaların beşte birinin iletişim kurabildiğini belirttiler.

İngiliz ve Belçikalı araştırmacılar, araba kazasından sonra beyni hasar gören bitkisel hayattaki 29 yaşındaki bir hastanın beynini manyetik alan ve radyo dalgaları kullanarak beyin tarayıcı fMRI ile tepkilerini ölçmek için sorular sordular. Hastaya babasının adı, kardeşinin olup olmadığı gibi sorular sorulurken cevapların yüzde yüz doğru olduğu gözlemlendi.

Bir başka hasta, Belçikalı Rom Houben de 23 yıllık bitkisel hayatından sonra uyanıp tüm süreç boyuna bilincin açık olduğunu söyleyince araştırmacılar beyninin aktif olduğunu keşfedip hastanın klavye ile kendisini ifade etmesi için sağ işaret parmağını kullanmasını öğrettiler.

Haberde, bu durumda hastalar hayatlarını sona erdirme konusunda kararlarını bildirebileceklerinden ölmelerine yardım edip etmeme konusunda tartışmaların olduğu vurgulandı.

UZMANLAR HASTANIN ÖLÜMÜNE YARDIM ETMEYE KARŞILAR

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin bu konuda haberine göre, bu gelişmenin hastanın hayatını devam ettirip ettirme konusundaki isteğini açık bir şekilde ifade etmesi açısından önemli olduğu değerlendirirken, İngiliz Tıp Derneği doktorları, beyin tarama deneyinin, hastalardaki zihinsel kabiliyetin varlığının yeterli kanıtı olduğunu söylemenin zor olduğunu belirtti. Profesör Doktor Geraint Rees de bitkisel hayattaki hastaların sağlıklı insanlar gibi tamamen bilinçli olduğu sonucuna varmanın şu an çok erken olacağını ifade etti.

"Care Not Killing Alliance" adlı ötenazi ve yardımlı intihar karşıtı örgüt başkanı Dr Peter Saunders ise, bitkisel hayattaki hastaların ölüm kalım seçimleri yapacak kadar yeterli zihinsel güce sahip olmadıklarını savundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.