DİŞ MACUNUNA DİKKAT

Anneyizbiz
 
Dikkat! Yetişkinler için üretilen diş macunlarında kullanılan flor, çocukların diş ve kemik gelişimini olumsuz etkiliyor.


Vücut için önemli elementler arasında yer alan florun diş çürüğünü önleyici etkisinin bulunduğunu belirten uzmanlar, florun doğada bileşikler halinde bulunduğunu, vücut ve özellikle dişler için gerekli florun deniz ürünleri ve çaydan yeterince alınabildiğini vurguluyorlar.

Diş üzerinde kalan artıkları kullanan mikroorganizmalar ürettikleri enzimlerle dişlere yapışır ve kümelenir, böylece dişlerde bir tahribat başlar ve kısa sürede çürümeler ortaya çıkar.

Flor ise mikroorganizmaların ürettiği enzimleri önleyici özelliğe sahiptir. Böylece çürüğe neden olan bakteriler, dişlere tutunamaz ve ağız içinde plak oluşumu görülmez. Az miktarda flor ayrıca, diş minesini yapan hücrelere destek olarak, dişin daha güçlü olmasını sağlar. Çaydan ve deniz ürünlerinden gerektiği kadar alınan flor, dişlerin fırçalanması ile de yeteri oranda sağlanabilir. Dişler kadar kemik gelişimi açısından da büyük önem taşıyan florun vücuda fazla oranda alınması durumunda dişe ve kemiklere olumsuz yönde etki yapar.

Yetişkinler için üretilen diş macunlarında 1500-2000 ppm düzeyinde flor kullanılıyor. Bu oran, dişlerini fırçalarken bilerek ya da bilmeden diş macunu yutan çocuklar için oldukça büyük tehlike doğuracak boyuttadır. Fazla alınan flor, çocuklarda diş çürümesini hızlandıracağı gibi kemik gelişimini de bozabilir. Çocukların, diş macununu yutmasını önlemek mümkün değildir. Bu nedenle çocuklar, yetişkinlerin diş macununu kesinlikle kullanmamalıdır. Anne ve babaların, sağlıklı gelişim açısından çocuklarının kullandığı diş macununa özen göstermeleri gerekir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.