DİŞ MACUNUNDA GERİYİZ

A.A

Türkiye'de yıllık kişi başı ortalama diş macunu tüketiminin, Avrupa ülkelerinin 4'te 1'i oranında olduğu bildirildi.

Procter-Gamble'ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Profesyonel İlişkiler Müdürü Berat Faruk Onur, Türkiye'de  ağız ve diş sağlığı bakımının önemli görülmediğini söyledi.

Gelişmiş ülkelerde özellikle de Kuzey Avrupa'da ağız sağlığını, genel  sağlığa açılan bir kapı olarak görüldüğünü belirten Onur, bu ülkelerde ağız ve  diş sağlığına, kalp hastası olmamak, mide rahatsızlığı çekmemek ya da başka  herhangi bir sağlık sorunundan korunmak amacıyla yaklaşıldığını ifade etti.
Onur, Türkiye'de ise insanların daha çok görüntü ve estetik kaygılı  tedaviler üzerine yoğunlaştığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Türkiye'de kişi başı yıllık ortalama diş macunu tüketimi, Avrupa  ülkelerinin 4'te 1'i kadar gerçekleşiyor. Örneğin, İngiltere'de yıllık kişi başı  ortalama 400 gram diş macunu tüketilirken, Türkiye'de bu oran 80 grama kadar  düşüyor. Bir başka açıdan Türkiye'de bir kişi, yıl boyunca sadece orta boy bir  tüp macun
tüketiyor.”

Türkiye'de bir kişinin haftada ortalama 1,5 defa dişlerini fırçaladığına  dikkati çeken Onur, uzmanların ise günde en az 2 defa ve dakika boyunca dişlerin  fırçalanmasını tavsiye ettiğini belirtti.

ORTAK FIRÇA KULLANIMI

Onur, ağız ve diş sağlığını önemseyenlere diş fırçalarını 3-4 ayda bir  değiştirmelerini önerdiklerini ifade ederek, “Türkiye'de 3-4 kişilik bir aileye  yılda ortalama 1 fırça tüketiyor. Bu fırçanın da maalesef ortak kullanımı söz  konusu. Bu, Türkiye'de ağız ve diş sağlığı alanında yaşanan en büyük  problemlerden bir tanesidir” diye konuştu.

Türkiye'de ağız ve diş sağlığının sadece macun ve fırçadan ibaret  olduğunun düşünüldüğüne işaret eden Onur, bu alanda çok geniş bir ürün gamının  bulunduğunu vurguladı.

Onur, Türkiye pazarında gelişmiş ülkelerden farklı olarak diş ipi, ağız  gargarası ve flos kullanımının yüzde 5'in altında gerçekleştiğini belirterek,  ülkede diş fırçası ve macunu kapsayan bir pazar bulunduğunu, burada da rakamların  çok geride seyrettiğini kaydetti.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.