Diyaliz hastalarına oruç uyarısı

Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Uzman Dr. Mehmet Batmazoğlu, diyaliz hastalarının ve böbrek yetmezliği olanların oruç tutmasının, birtakım rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtti.

Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Uzman Dr. Mehmet Batmazoğlu, diyaliz hastalarının ve böbrek yetmezliği olanların oruç tutmasının, birtakım rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtti.

diyalizBöbreklerin vücuttaki su ve elektrolit dengesini ayarlayan önemli bir organ olduğunu belirten Nefroloji Uzmanı Dr. Mehmet Batmazoğlu, sağlıklı bir metabolizması ve böbreği olan kişilerin susuzluğa ve açlığa dayanabileceğini, ancak böbrek yetmezliği bulunan hastalar için aynı durumun geçerli olmadığını söyledi. Dr. Batmazoğlu, oruç tutup tutmama konusunda böbrek hastaları tarafından kendilerine devamlı sorular geldiğini belirterek, "Oruç tutanlar sahur ve iftar vaktinde fazla sıvı almakta, ancak terleme dolayısıyla sıvı kaybının en çok olduğu gündüz saatlerinde ise susuz kalmaktadır. Böbreklerimiz de vücutta musluk görevi görmektedir. Bir musluğu sonuna kadar kapatıp suyu kesmeniz veya sonuna kadar açıp yüksek debide su akımını sağlamanız mümkündür. Ancak böbrek rahatsızlığında bu mekanizma bozulmaktadır. Düzenleme işi hastalarda yapılamadığı için böbrek hastalarının oruç tutması risk doğurmaktadır. Bu tür durumlarda daha önce diyalize girmeyen bir hastanın diyaliz ihtiyacı doğabilmektedir. Hastalar yönünden bu ayı dikkatli bir şekilde takip ediyoruz ve oruç tutmalarına müsaade etmiyoruz" dedi. Böbrek hastalığının tuzu ve susuzluğu sevmediğini söyleyen Dr. Mehmet Batmazoğlu, sıvı tüketiminin günde 2-2.5 litre arasında olması gerektiğini ve bu sıvının iftarla sahur arasındaki süreye yayılmasının daha sağlıklı olacağını ifade etti. Dr. Batmazoğlu, "Böbrek hastalığı, tuzu ve susuzluğu sevmez. Ancak çok sıcak havalarda vücutta tuz eksikliği oluştuğu için, aşırıya kaçmamak şartı ile bir miktar tuz alınması önem taşımaktadır. Bir kişinin günlük tüketmesi gereken tuz miktarı 5 gramdır. Oruç tutan kişilerin de iftar ve sahur arasında yedikleri yemeklerle birlikte 5 gram tuz tüketmeleri gerekmektedir. Ancak bu noktada önemli olan bir ayrıntı tuzu yeteri miktarda suyla almaktır. Bu nedenle oruç tutan kişilerin böbrek sağlıklarını korumaları adına iftar ve sahur arasındaki süre zarfında 2.5 litre su içmeleri gerekmektedir" diye konuştu. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:19 Temmuz 2013