DİYANET, AİLE ANSİKLOPEDİSİ HAZIRLAYACAK

A.A

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, toplumun temel taşının aile olduğunu belirterek, birbirine bağlı ve saygılı bireylerden oluşan ailenin sağlıklı toplumların oluşmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Ailede yaşanan sorunların toplumun temel problemleri arasında yer aldığına dikkati çeken Aktan, son zamanlarda Türk ailesinin yıpranmaya başladığını, bunun da tehlikeli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki Aile İrşad ve Rehberlik bürolarına yapılan başvurularda eş seçimi, nikah, boşanma, anne baba ve eşler arasındaki ilişkilere yönelik konuların oldukça önemli yer tuttuğuna işaret eden Aktan, bu sorunları çeşitli yönleri ve farklı bakış açılarıyla ele almak için ilgili kurum ve kuruluşlarla sivil toplum örgütlerinin katıldığı bir toplantı düzenlediklerini bildirdi.

Toplantıda uzman psikologlar, çocuk doktorları, aile ve sosyal araştırmalar genel müdürlüğünden uzmanların, psikolojik, sosyolojik, hukuki ve dini açıdan aile sorunlarını ele aldıklarını anlatan Aktan, "İstedik ki biz ezberlerimizi tekrarlamayalım. Farklı bakış açılarını da ele alalım, kendimizi de yenileyelim" dedi.

Ailenin sağlıklı bir temele oturtulmasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da üzerine düşen sorumluluklar olduğuna inandıklarını vurgulayan Aktan, "Amacımız, ailenin kuruluşundan, sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine, karşılaşılan sorunların çözümünden, hiç istemesek de boşanma ve boşanma sonrası süreçlere kadar derli toplu bilgilerin yer aldığı bir aile seti, aile ansiklopedisi hazırlamak" diye konuştu.

Ansiklopedinin, konunun uzmanlarınca hazırlanacağını belirten Aktan, Diyanet'in dini açıdan katkı sağlayacağını ve koordinatörlük görevini üstleneceğini dile getirdi.

"AİLE SERTİFİKASI ALDINIZ MI?"

Ailenin devamını engelleyen olumsuzlukların temelinde yoksulluk ve eğitimsizliğin yattığına dikkati çeken Aktan, toplantıda ayrıca, aile kurmaya karar vermeden önce gençlere, kurs verilmesi gibi bir düşüncenin gündeme geldiğini anlattı. Aktan, böylece aile birliği ve önemi konusunda daha donanımlı nesiller yetiştirilmesinin sağlanabileceğini kaydetti.

Kursları belediyelerin ya da yasaların imkan vermesi halinde Diyanet İşleri Başkanlığının düzenleyebileceğine işaret eden Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kurslara devam edenlere sertifika verilmesi ve nikahta memurun 'Aile sertifikası aldınız mı?' diye sorması fikri ortaya atıldı. Tabii bu bir zorunluluk değil ama toplumda farkındalık yaratır ve sertifikası olmayanlar, 'Acaba biz bir şeyi eksik mi yaptık' diye düşünebilirler. Ailenin önemi ve işlevi hakkında gençlerin daha evlenmeden bilgi sahibi olması, sağlıklı ailelerin kurulması için gerekli. Bu fikri geliştirmek için çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Üzerimize düşen, elimizden gelen ne varsa yapacağız."

"GENÇLER EŞ SEÇERKEN RASYONEL OLMALI"

Sağlıklı ailelerin kurulması için eş seçiminin önemine değinen Aktan, gençlerin bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Aileleri, ekonomik şartları ve eğitimleri birbirine uyan kişilerin yuva kurmalarının daha doğru olacağını ifade eden Aktan, şunları kaydetti:

"Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş sürecinde büyük aileler dağıldı. Ekonomik alt yapı üst yapıyı kendine uydurdu. Bunun yanında kültür değişimi de meydana geldi. Şimdi milyonlarca insan bir şehirde yaşıyor ama yalnız, kapı komşusunu tanımıyor. Biri çok eğitimli, biri eğitimsiz. Biri kırsal kesim şartlarında büyümüş, biri kent soylu. Bunlar bakıyorsunuz duygusallıkla birbirleriyle tanışıyor, evleniyorlar. Ama bir süre sonra problemler ortaya çıkmaya başlıyor. Gençler eşlerini seçerken rasyonel olmalı. Hem ekonomik durumu hem eğitimi yakın kişileri eş olarak tercih etmeleri konusunda uyarılmalı."

"BOŞANMA EN SEVİLMEYEN HELAL"

Hamza Aktan, hayatın güçlükleri karşısında, şartlar değişse bile evliliklerin sabit kalması gerektiğini dile getirdi.

Ufak tefek meselelerin boşanma sebebi olarak görülmemesinin ve tüm çareler tükendikten sonra evliliklerin bitirilmesinin doğru olduğunu ifade eden Aktan, "Boşanma mübah kılınmıştır ama en sevilmeyen helaldir. 'Yeryüzünde bir boşanma olursa arş titrer' şeklinde hadis vardır. Yani bir evliliğin parçalanması, evreni sarsar" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.