Diyet fobisini ortadan kaldırıyoruz

Sizin için diyet fobisini ortadan kaldırıyoruz. Bu öneriler beslenme şeklinizi değiştirecek.

Sizin için diyet fobisini ortadan kaldırıyoruz. Bu öneriler beslenme şeklinizi değiştirecek.

diyet_fobi“Sağlıklı beslenme olarak tanımlayacağımız diyet programına başlamadan önce mutlaka kendinizi ve metabolizmanızı tanımalısınız” diyen Beslenme ve Diyet uzmanları, zorlanmadan yapacağınız başarılı bir diyet programı ile diyet fobisini yok etmenin yollarını anlattı. İlk önce metabolizmayı tanımak gerekir. Metabolizma, besinlerin enzimler ve hormonlar ile vücutta kullanılabilecek yakıtlara dönüştürülmesi ve elde edilen yakıtların kullanılmasıdır. Metabolizma iki ayrı yapılanmadan oluşur. Bunlar; anabolizma ve katabolizmadır. Anabolizma yapım, katabolizma yıkım tepkimeleridir. Fazla alınan enerji kilo olarak depolanırken, fazladan harcanan enerji de yağ depolarının yakılmasını sağlar.

TAKINTILARINIZDAN KURTULUN

Herkesin metabolizması farklıdır ve metabolizma hızını pek çok faktör etkiler. Bunlar; yaş, kalıtım, vücut ısısı, vücuttaki kas kütlesi yapısı ve yoğunluğu, vücut ağırlığı, beslenme şekli, yaşam şekli ve daha birçok faktör… Diyet yapmak çoğu kişi için kabustur. Yalnız zorlanmadan yapacağınız başarılı bir diyet programı, diyet fobisini yok etmek için çok önemlidir.

DİYET FOBİSİNİ YENMEK İÇİN TÜYOLAR

- Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını doğal davranışlar olarak benimseyin. AZ AZ VE SIK SIK BESLENİN: Öğünler arasında 2–3 saat olmasına ve öğün atlamamaya özen gösterin. Böylece vücudunuz besinleri sindirmek için sürekli çalışır ve kan şekeriniz düşmediği için metabolizmanızda her hangi bir yavaşlama olmaz. BOL BOL VE SÜREKLİ SU İÇİN: ACI BAHARATLAR KULLANIMI: Acı baharatların tüketildikten 30 dakika sonraya kadar metabolizma hızını %20 artırdığı bilinmektedir. Ayrıca acı baharat tüketiminin, kadınlarda dinlenme metabolik hızını da arttırabileceği araştırmalarca gösterilmiştir. DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN: Ne kadar çok enerji harcarsanız, vücudunuzun oksijen harcama kapasitesi artar ve kısa dönemde harcadığınız enerji miktarı yükselir. Uzun dönemde de kas dokusu miktarı artar ve metabolizmanız hızlanır. DİYET PROGRAMINI HAYATINIZA UYDURUN: Normal yaşamınız ve iş temponuz içinde uygulayabileceğiniz beslenme alışkanlıkları ile hayatınızın gerçeklerini kesiştirerek bir beslenme düzeni oluşturun. YEŞİL ÇAY İÇİN: Yapılan bilimsel araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığını ortaya koymuştur. Günde 1–2 fincan yeşil çay içerek vücudunuzun antioksidan kapasitesini artırabileceğiniz gibi minimal dozda olsa da metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. ÖLÇÜLÜ KAFEİN ALIMI: Hayatınızın doğal seramonisinde pozitif bir etki gösterir. Çay ve kahvede doğal olarak bulunan kafeinin de metabolik hızı artırıcı etkisi vardır. Ancak kafeinin aşırı alınması, vücuttan su atımını artırır ve doğal dengeyi bozarak metabolizmanızı yavaşlatıcı etki gösterir. Metabolizmanızı hızlandırmaya çalışırken aşırıya kaçıp yavaşlatmayın. POZİTİF OLUN: Ne kadar kiloyu, ne kadar zamanda vereceğiniz, ne zaman ideal kilonuza erişeceğiniz gibi sorulara odaklanmayın. Yeni beslenme ve yaşam alışkanlıklarını benimseyip anı yaşayın, sağlığınızda oluşan rahatlamaları hissedin. Kilo verdikçe daha rahat uyuduğunuzu, daha rahat hareket ettiğinizi, daha enerjik olduğunuzu, daha kolay doyduğunuzu, daha güzel kıyafetler alıp daha rahat giyindiğinizi ve bunun gibi pek çok değişimi fark edin. Kendinizi takdir edin ve kendinizi sevin. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ocak 2013