Diyetlerin şampiyonu: DASH

Türkçesi, Hipertansiyonu Durdurmak İçin Beslenme Yaklaşımları olan DASH, USNews&World Report tarafından yılın en iyi diyeti seçildi.

Türkçesi, Hipertansiyonu Durdurmak İçin Beslenme Yaklaşımları olan DASH, USNews&World Report tarafından yılın en iyi diyeti seçildi.

diyetİşte ‘en iyi kilo verdiren, sağlıklı, uyulması en kolay diyet’ gibi kategorilerde açık ara önde giden DASH ve ‘incelikleri’... USNews&World Report’a göre yılın en iyi diyet programı, DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Türkçesi, Hipertansiyonu Durdurmak İçin Beslenme Yaklaşımları. Adından da anlayabileceğiniz gibi, diyetin esas amacı hipertansiyonu kontrol altına almak olsa da, DASH diğer tüm kategorilerin toplamında ilk sırada yer aldı.

MUTLAKA ‘DANIŞIN’

Ayrıca en iyi kilo kaybetme diyeti kategorisinde 1, en iyi kalbi koruma diyetlerinde 3, en iyi sağlıklı beslenme diyetinde 1, en iyi kuralları kolay uygulanan diyetler listesinde de 7’inci sırada. ABD Ulusal Kalp, Ciğer ve Kan Ensitüsü (The National Heart, Lung, and Blood Institute -NHLBI) bu diyeti desteklemek amacıyla ücretsiz rehberler yayınlıyor. Önce altını çizmeliyim ki, gerek hazırladığı ‘en iyi’ listeleriyle ünlü ABD’nin US News&Worl Report dergisi, gerekse beslenme uzmanları sadece DASH değil, herhangi bir diyet programına girmeden önce mutlaka ama mutlaka ilgili uzmanlarla görüşmenizi öneriyor. Malum her diyet programı, herkese veya her bünyeye uygun değil. Size ve varsa sorununuza daha iyi hitap edecek diyet programı seçilmesi hem başarıyı artırır hem de sağlığınızı.

EN YÜKSEK PUAN DASH’TA

Aldığı toplam puan: 5 üzerinden 4.1 Tüm kategorilerde: En İyi 1’inci En iyi kilo kaybetme diyeti: 11’inci En iyi kalbi koruma diyeti: 3’üncü En iyi sağlıklı yeme diyeti: 1’inci En iyi kuralları kolay uygulanan diyetler: 7’inci Amacı: Yüksek tansiyonu kontrol altına almak. İddiası: Sağlıklı yemek, kan basıncınızla(tansiyon) birlikte belinizde oluşan yağlanmayı da önler.

ÖNERİSİ

Potasyum, kalsiyum, protein ve lif gibi gıda değeri yüksek besinler kan basıncınızın yükselmesiyle mücadele eder, tüketin. Meyve, sebze, tahıl, yağsız protein ve düşük yağlı süt ürünleri önemli, yiyin. Kalorili ve yağlı tatlı ve kırmızı etten uzaklaşın. Tuzdan kaçının.

NASIL İŞE YARIYOR

Yaşınıza göre günde kaç kalori almanızı söyleyen planların yanı sıra, günlük egzersiz seviyenizi hatırlatıyor. Kalorileri hangi besinlerden aldığınızı ölçüyor. DASH diyetinin, eğer özel bir sağlık durumunuz yok ise hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Ancak DASH diyetini yapmaya karar vermeden önce, diyetisyeninizin de fikrini almanız ve onun yönlendirmelerine göre plan yapmanız gerekiyor.

SERBEST TÜKEBİLECEKLERİNİZ

Günde yüzde 20-35 oranında yağ, ‘makul’ oranda protein tüketimi, kolay sindirim için lifli yiyecekler, potasyum, kalsiyum, vitamin B12, Vitamin D. Yapılacaklar: Ağırlıklı olarak kümes hayvanları ve balık ye. Yapılmayacaklar: Doymuş yağ, şeker ve tuz tüketme.

DASH’DAN ÖRNEK MÖNÜ

İşte 1800- 2000 bin kalorilik DASH örnek mönüsü:

KAHVALTI: 5-6 yemek kaşığı yulaf veya tam buğdaylı kahvaltı gevreği 1 orta boy muz veya 4-5 kuru kayısı, 1 bardak az yağlı süt 1 dilim tam buğday ekmeği

ARA ÖĞÜN: 1 taze meyve, 4-5 ceviz. ÖĞLE YEMEĞİ: 1 tabak kıymalı mercimek yemeği, bir kase yoğurt, salata, bir dilim tam buğday ekmeği veya 2-3 yemek kaşığı bulgur. ARA ÖĞÜN: İki dilim tam buğday ekmeği, az tuzlu peynir, bol domates, salatalık, yeşillik, 10-15 badem. AKŞAM YEMEĞİ: 180-200 gram balık, 4-5 yemek kaşığı ıspanak sote, salata. ARA ÖĞÜN: Bir küçük meyve, 10-15 fındık.

KARATAY’IN TAM TERSİ

DASH diyeti, Prof. Dr. Canan Karatay’ın diyetiyle neredeyse taban tabana zıt. Prof. Dr. Karatay başta kırmızı et olmak üzere, protein kaynakları ve yüksek yağlı besinlerden korkmuyor. Tereyağı gibi doymuş yağları serbest bırakırken, meyveyi şekere eşit görüp, yasaklıyor.

HERKESE UYGUN

DASH’ın en büyük avantajı herkese uygun olması. Tüm sağlıklı yetişkinler, yaşam boyu, her yaşta uygulayabilir. Hatta kalori sınırlaması halinde kilo vermeyi de sağlayabiliyor. Uzun vadede sadece yüksek tansiyonu kontrol etmekle kalmıyor. Diyabeti engelliyor. Kalp ve damar sağlığını da koruyor. HÜRRİYET  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Ağustos 2014Yayınlanma Tarihi:27 Ağustos 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.