DİYOJEN SENDROMU TEDAVİ EDİLİR Mİ?

NP Grup

Sadece doğallığı savunan, medeniyetin getirdiği imkanları reddeden, evi çöpten geçilmeyen, dağınık ve özbakımı olmayan, kanayan yaralarına bile aldırmayan, beslenmesi bozuk bu kişilerin yaşadıkları duygu durum ve hastalıkların neler olduğunu nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Ziyaretine gelen ve bir isteği olup olmadığını soran Büyük İskender'e istifini hiç bozmayarak yattığı yerden "gölge etme, başka ihsân istemem" diyen Diyojen neden bir psikiyatrik tablonun adıdır? İsminin buradan alan Diyojen sendromu nedir? Bu bir psikoz tablosu mudur? Bu hastaların akli dengesi yerinde midir? Realiteden kopuk bir hayal dünyasında yaşadıklarının ne kadar farkındadırlar? Diyojen sendromunun sebepleri nelerdir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Hastalığın sebepleri nelerdir? İleri düzeyde bunama, şizofreni, beyin tümörü ve beynin dejeneratif hastalıkları bu tabloya sebep olabilir mi? Bu hastaların büyük çoğunluğu neden yalnız yaşayan yaşlılardır?  İlk görünüşte dikkati çeken dış görünüşlerindeki bakımsızlık, pislik ve koku kendilerini neden rahatsız etmez? Neden dağınık bir görünümdedirler?  Öz bakımları neden çok kötüdür? Vücutlarında büyük, kanayan, enfekte yaralara neden aldırış etmezler?  Beslenememekten dolayı neler yaşarlar? Sosyal açıdan izole olmaları, kimseyle temaslarının olmayışı, sokaklarda başıboş bir şekilde dolaşıp çöpleri karıştırmaları, kendilerince anlamı olan bazı malzemeleri alıp evlerine götürmeleri, ev içinde tam bir sefalet ve mezbelelik görüntüsünün olması gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve NPİSTANBUL Hastanesinden Uzman Psikolog Zeynep Kübra Akça olacaklar.

Diyojen sendromu hastalarının tedavisi nasıldır? Tedaviye gösterdikleri direnç nasıl kırılır? İçgörülerinin geliştirilmesi için psikoterapi desteği gerekli midir? Hayatta kalmayı başaranlarsa psikiyatrik tedavi sonrasında daha organize ve derli toplu hâle gelirler mi? Bu hastaların büyük çoğunluğu yalnız yaşayan yaşlılar olması nedeniyle tedaviyle beraber sürekli bakım ve gözetim altında, mümkünse bir bakım evinde tutulmaları yarar sağlar mı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın ilk kısmında Darülaceze Müessesi'nden Sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Yalçın Bulut 'Yaşlılar Haftası' münasebetiyle müesseselerinde barınan yaşlıların sosyal ve psikolojik durumları ile hayata nasıl katıldıklarını, oluşturulan atölyelerde ne gibi üretimler yaptıklarını ve 'İçimizdeki Işık' olan bu kurumun hayata kattığı anlamın ne olduğunu İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.