DİZİLER SEVGİ YÖNÜNÜ ETKİLİYOR

DHA

TV’deki cinselliğin dozu çok önemli, cinselliğin sevgi dolu yönünün yansıtılması toplumun ruh sağlığını olumlu etkiliyor.


Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Dr. Taner Canatar, son dönemde magazin programları ve dizilerde cinselliğin ve çıplaklığın fazlaca kullanıldığını söyledi. Dr. Canatar, “Televizyondaki cinselliğin dozu çok önemli, cinsellik sadece seks değildir, cinselliğin sevgi dolu yönünün yansıtılması toplumun ruh sağlığını olumlu etkiler” dedi.

Dr. Canatar, pornografi ve cinselliğin içerisinde şiddet öğelerinin kullanılmasına kesinlikle karşı çıktıklarını vurguladı. Dr. Canatar, toplumda cinselliğin normal ve doğal olarak görülmesi, çocukların da cinselliği normal bir olgu olarak algılayarak büyütülmesi için cinselliğin televizyon programlarında ve dizilerde yer almasının sakıncalı bulunmadığını anlattı. Dr. Canatar, “Şu an televizyon kanallarında 70’ten fazla dizi yayınlanıyor. Cinsellik, aile ve evlilik konularında halkımızı bilgilendirmeyi ve farkındalığı arttırmayı amaçlayan derneğimiz televizyon dizilerinin halkın ruh sağlığı üzerindeki etkileri konusunda çok çarpıcı sonuçlara ulaştı. Bunlardan en önemlisi televizyonda cinselliğin sevgi dolu yönünün yansıtılmasının toplumun ruh sağlığını olumlu etkilediği” diye konuştu.

CİSED Adana Şube Başkan Yardımcısı Uzman Psikolog Melis Berk ise, son dönemde popüler bazı dizilerde aşk, ihanet, aile içi çatışmalar, şiddet, intikam ve cinayetlerin fazlaca yer aldığına dikkat çekti. Berk, şunları kaydetti:

“Bu dizilerde neredeyse huzurlu ve mutlu geçirilen hiçbir an yok ya da her mutlu andan sonra mutlaka kötü bir haber alınıyor. Dizi karakterleri mutlu olduklarına bile sevinemiyorlar. Gözyaşı, acı, üzüntü daha fazla ilgi çekiyor. İhanet çok normal bir kavrammış gibi karşılanıyor. Evlilik kavramı artık farklı algılanmaya başlandı. Birlikte yaşama, babasız çocuk sahibi olma doğal karşılanır hale geldi. Her insan bir durumdan aynı şekilde etkilenmez. Bir kişi için olumlu olan şey, diğer kişi için olumsuz anlam taşıyabilir. Diziler yüzde 100 halkın ruh sağlını bozar diyemeyiz, ancak kişilerin etki altında kalması ve olumsuz eylemlerde bulunmalarına neden olabilir. Bu diziler hazırlanırken olası etkileri iyi bir şekilde tahlil edilmeli ve mutlaka sosyal psikoloji alanında bilgili uzmanların desteği alınmalıdır.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.