Doç. Dr. Niyazi Beki, Üsküdar Üniversitesi’nde

Temel İslam bilimleri alanındaki çalışmalarıyla bilinen Doç. Dr. Niyazi Beki, Üsküdar Üniversitesi kadrosuna katıldı. Doç. Dr. Beki, Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nde görev yapacak.

Temel İslam bilimleri alanındaki çalışmalarıyla bilinen Doç. Dr. Niyazi Beki, Üsküdar Üniversitesi’nin kadrosuna katıldı. Doç. Dr. Niyazi Beki, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nde görev yapacak.


Niyazi Beki kimdir?

Niyazi Beki, 1953'te Bingöl'ün Gözer Köyü’nde doğdu. Özel hocalardan Arapça, Bedi, Beyan, Maânî, Akaid/Kelam, Fıkıh, Tefsir, Hadis, Mantık vb. İslâmi ilimleri dersleri aldı. Bingöl Lisesi ve Muş İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1984'te mezun oldu. Yüksek lisansını 1990 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tefsir ve Hadis Bölümü Hadis Anabilim Dalı’nda yaptığı "es-Sülemî ve Kitâbu'l-Erbaîn li's-Sûfiyye" adlı tez çalışmasıyla bitirdi.
Doktora çalışmasını ise 1997’de Sakarya Üniversiesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalı’nda yaptığı "20. Asır Türkiyesinde Tefsirde İşârâtu'l-İ'caz Örneği" adlı teziyle tamamladı.

Eğitim hayatı yanında Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu. 1993'te Arapça okutmanı olarak Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne girdi. 1998'de Arap Dili ve Belağatı Anabilim Dalı Başkanlığı görevine atandı. 2003-2004'te Amerika'da Hartfort Saminary'de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 17 Ekim 2005'te emekli oldu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Şubat 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.