DOĞRU DURUŞ AĞRIYI AZALTIYOR

DHA

Omuz ve dizlerde meydana gelen eklem hareket azlığı ve bel- boyun bölgelerinin aşırı zorlanması ile görülen disk fıtıklarının bayanlarda daha fazla görüldüğünüğ belirten Konya Özel Selçuklu Hastanesi fizyaterapisti İbrahim Uğurlu, vücut mekaniğinin doğru kullanılması için şu önerilerde bulundu:

"Ev ve el işi yaparken boynunuzu öne doğru çok fazla eğmeyin, uzun süre sabit pozisyonda kalmayın, masa başında bir iş yapıyorsanız sırtınızı destekleyin ve dik durmaya çalışın. Bel sağlığınız için ayaklarınızın altına 10 cm yüksekliğinde bir destek koyun, yerden bir şey alırken belinize ağırlık vermemek için dizlerinizi bükerek eğilin. Kaldırdığınız eşyayı vücudunuza yakın tutun ve her iki kolunuza eşit ağırlık verin. Uyurken yan yatış pozisyonundaysanız dizlerinizin arasına ince bir yastık koyun. Baş altında ince ve sert yastık kullanın. Kullandığınız yatak kalçaların gömülmesine izin vermeyecek kadar sert olmalı. Gerekli ise yatağınızın altına bir destek koyarak çökmesini engelleyin. Yataktan kalkarken, önce yana dönün sonra ellerinizin yardımıyla vücut oturma durumuna gelin. Bu sırada sırtı düz tutun ve bacaklarınızı serbest bırakın. Ani ve sert hareketlerden kaçının."

MUTFAKTAKİ HAREKETLERE DİKKAT

Fizyoterapisti İbrahim Uğurlu, kadınların mutfakta geçirdiklerini zamana da çok dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, "Mutfak tezgahı belin öne eğilmesine izin vermeyecek şekilde, uygun yükseklikte olmalıdır. Mutfakta ayakta iş yaparken ayağın biri 15- 20 cm yüksekliğinde bir basamak üzerine konarak çalışılmalı, 10- 15 dakikada bir ayaklar değiştirilmelidir. Böylece bel kaslarının aşırı yüklenmesi engellenmelidir" dedi.

Bulaşık yıkanılan lavaboya erişmek için kadınların eğilmesi gerekiyorsa lavaboya başka bir cisim koyarak yıkama kapı ve yerin yükseltilerek ağırlığın kollara verilmesi gerektiğini ifade eden Uğurlu, "Bulaşık makinesi kullanıyorsanız, yere çömelerek (eğilmeden) makineyi doldurup boşaltmaya çalışın" diye konuştu.

Eğilmeyi en aza indirmek için uzun saplı elektrikli süpürge kullanılmasını tavsiye eden İbrahim Uğurlu, aynı pozisyonda geniş bir alanı temizlemeye çalışılmaması gerektiğini, aksi takdirde bel ve vücutta çeşitli ağrılar ve hastalıkların başlayabileceğini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.