DOĞRU NEFES ALIN ÖFKENİZİ YENİN

A.A

Stres nedeniyle kişinin öfkesini kontrol etmekte zorlandığı, bunun çözümünün doğru nefes alabilmek olduğu açıklandı.

Fransa'da yaşayan Türk psikopatolog Deniz Keziban Çakıcı, Türkiye'de pek çok kişinin çeşitli sıkıntılar  ve stres nedeniyle öfkesini kontrol etmekte zorlandığını, bunun çözümünün doğru  nefes almayı öğrenmek olduğunu söyledi.

Çakıcı,  ailesinin Konya'da yaşadığını,  ancak kendisinin Fransa'da 4 yıllık bir fakülte bitirerek psikopatolog unvanını  aldığını, bu bilimdalının, farmakolojik (kimyasal ilaç) unsurlar yerine ihtiyaç  duyan kişileri psikoterapi yoluyla iyileştirmeyi amaçladığını belirtti.

Fransa Göçmen Bakanlığı bünyesindeki resmi görevi dışında Uluslararası  Sınır Tanımayan Doktorlar biriminde gönüllü olarak da çalıştığını anlatan Çakıcı,  Fransa'da, işkence görmüş, ailelerini kaybetmiş, yurtlarda kalan göçmenlere  psikolojik destek vermeye çalıştığını anlattı.

Çakıcı, bir psikopatolog olarak amacının insanların bozulan  psikolojilerini onlarla etkin bir görüşme yaparak düzeltmek ve onları normal  yaşantılarına döndürmeye çalışmak olduğunu vurguladı.
        
BEYİNE DAHA FAZLA OKSİJEN GİDİNCE KİŞİ SAKİNLEŞİYOR
        
Psikolojik desteğin, sadece psikolojileri çeşitli nedenlerle bozulmuş ya  da bozulma eğiliminde olanları değil kanser hastalarında da göz ardı edilemeyecek  olumlu sonuçlara neden olduğunun ispatlandığını dile getiren Çakıcı, şunları  kaydetti:

"Dünya büyük bir ekonomik krizden geçiyor ve Türkiye'de işsizlik  oranları, yaşam şartları belli... Pek çok kişinin aldığı ücret yetmiyor, bu da  çeşitli psikolojik sorunların artmasına neden oluyor. Dikkat edilirse, özellikle  büyük kentlerde yaşayanlar çok agresif... Adeta kıvılcım bekleyen barut gibi,  hoşgörü gösterilebilecek bir durum karşısında bile hemen öfkeleniyor, ya da işi  daha ileri boyuta götürüp kavga edebiliyor. Öfkemize hakim olmanın formülü  sakinleştirici hap kullanmak değil. Kısa kısa değil uzun ve düzenli nefes almayı  öğrenen kişi öfkesini kolaylıkla yenebilir. Bu öfkelenen ve sonradan pişman olan  kişiler için, ücretsiz bir çözüm şekli... Solunum tekniklerine, herkes  internetten kolayca ulaşabilir, bu tekniği öğrenip uygulayabilir. Bu teknikte  uzun uzun alınacak nefes, beyne daha çok oksijen gitmesine, böylece vücuttaki tüm  sinirlerin yeterli oksijenle rahatlamasını sağlıyor."
        
ÜFLEMELİ ÇALANLARIN ALGILARI DAHA YÜKSEK
        
Çakıcı, "Doğru nefes beyindeki sinir sistemini kontrol eden mekanizmayı  da sürekli diri tutar. Aynı zamanda bol oksijen beynin az çalışan ya da hiç  çalışmayan hücrelerini de faaliyete geçirir. Müzik aleti çalan kişilerin beyin  fonksiyonları, yaptıkları iş nedeniyle beyinleri sürekli bol oksijen gittiği için  daha hızlı çalışır, algıları çok yüksek insanlardır" diye konuştu.

Sakinleşme ve sağlıklı kalmada yeterli su içilmesinin de büyük etken  olduğunu anlatan Çakıcı, "Vücudumuzun her gün en az 2.5 litre suya ihtiyacı var.  İçtiğimiz çay ya da kahve kesinlikle bu hesaba dahil değildir. Su içme  alışkanlığı kazanmalı, mümkünse çantamızda sürekli şişede su bulundurmalıyız. Su  içmek, özellikle iç organlarımızı önemli oranda rahatlatır ve 'iç organlarında  büzüşme' ile başlayan hastalıkların ortaya çıkmasına engel olur" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.