DOĞRU NEFES ÖMRÜ UZATIYOR

DHA

Nefes alıp vermek, çoğu zaman yapılan sıradan bir aktivite gibi görünebilir, sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından.

Hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olay solunumdur. Uyumadan, yemek yemeden ya da su içmeden günlerce yaşanılabilirken; birkaç dakikalığına da olsa, nefes alıp vermeden hayatta kalmak mümkün değildir. Nefes alıp vermek, çoğu zaman yapılan sıradan bir aktivite gibi görünebilir, ancak doğru nefes almak, sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarındandır.

Uzman Solunum Fizyoterapisti Seniha Avcıl Uğurlu: "Cerrahi bir operasyon veya solunum sıkıntısına neden olan bir hastalık geçirdiğinizde, nefes alıp vermenin önemini daha iyi anlarsınız. Doğru nefes alıp verememek, tüm organlarımıza oksijen taşınmasını sağlayan kalbimizin iş yükünü artırır. Kan basıncının hızla yükselmesi ise, stresle başa çıkamama, nefes darlığı, korku gibi şikayetlerin yanında birçok hastalığın da oluşumunu hızlandırır." diyor.

Doğru nefes alıp vermenin pek çok yararı var. Örneğin; kalp ritminin düzelmesiyle birlikte, kan basıncının düşmesi, dolaşımın hızlanması, sindirim sisteminin düzene girmesi, stres ile rahatlıkla baş edebilme ve uykunun düzene girmesi, ilk akla gelenlerdir.

Uzman Solunum Fizyoterapisti Tuğba Şenyurt Gedik: "Pulmoner Rehabilitasyon, yani solunum fizyoterapisi; kişiye özgü olarak planlanan, akciğer hastalarının tedavisini amaçlayan, kişilerin günlük yaşamda daha kaliteli nefes alıp vermesini hedefleyen rehabilitasyon programıdır." diyor. Bu programla, konusunda uzmanlaşmış solunum fizyoterapistleri, hastalıkların yol açtığı semptomları olabildiğince azaltarak; günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken, hastanın ideal kapasitesini kullanmasını sağlamak amacıyla "solunum rehabilitasyonu" ve "göğüs fizyoterapisi" uyguluyorlar.

Pulmoner Rehabilitasyon, hiçbir hastalık tanısı olmayan, ancak doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerin, günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken, ideal kapasitesini kullanmasını sağlayarak yaşamlarına kalite katıyor.

Tanı koyulan hastalıklarda ise; ileri evredeki solunum hastalarında görülen ciddi problemler, hastanın efor kapasitesini, dolayısıyla yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır şikayetleri olan bu hastalar için, uzman solunum fizyoterapistlerinin kazandıracağı bilgi ve deneyimler ile hastanın yaşam kalitesi ciddi biçimde artırılıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Kasım 2009