Doğum korkusu nasıl yenilir?

Anne ve bebek sağlığı açısından önemli avantajlar sağlayan normal doğum, genellikle ağrı korkusu nedeniyle tercih edilmiyor. Ama…

Ancak yöntemin yaygınlaşması için, toplumdaki yanlış inanışların sona ermesi, doğum esnasında ve sonraki süreçte faydalarının bilinmesi önem taşıyor.

Doğal doğum, vajinal yoldan rahim kasılmaları ile başlayan ve rahim ağzında açıklık olması ile ilerleyen bir süreç. Bu süreçte önemli olan anne adayı ile doğumu gerçekleştirecek doktorun uyum içerisinde olması ve bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması.

Sezaryen yöntemi ise vajinal yolla doğum yapamayan ya da bebeğin sıkıntıda olduğu durumlar gibi zorunlu hallerde yapılan bir cerrahi müdahale. Sezaryene bağlı olarak artan kanama, enfeksiyon, yapışıklıklara bağlı ağrı, bir sonraki gebelikte tekrar sezaryen zorunluluğu gibi komplikasyonlar nedeniyle normal doğum genellikle daha çok tavsiye ediliyor.

Normal doğumla anne hızla normal yaşantısına dönüp, doğum kilolarından kısa sürede kurtulabilirken, bebek de hayata daha kolay adapte oluyor. Bu yöntemin yaygınlaşması için, yanlış inanışların terk edilmesi, yararlarının iyi bilinmesi gerekiyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, anne ve baba adaylarına vajinal doğumun yararları, şekli ve süreçte yaşananlar doğru bir şekilde anlatılması, sağlıklı bir doğum için kaygıların giderilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

ANNE ADAYLARININ MOTİVASYONU ÇOK ÖNEMLİ

Bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak isteyen anne ve baba adaylarının gebelik sürecini iyi değerlendirmelerini öneren Dr. Öner, “Normal doğum için gebelik süresince doğum ve nefes egzersizleri yapılması çok önemlidir. Annenin doğum sürecinde yaşayacakları, ağrısız doğum, sezaryenin hangi durumlarda gerekli olabileceği gibi bilgiler ebeveyn adaylarına anlatılmalıdır. Anne adayı doğru bilgilendirme ve doktoruna olan güvenle normal doğum için motive olabilir.” dedi.

DOĞUMA HAZIRLIK KURSLARI BİLİNÇLENDİRİYOR

“Araştırmalarda, normal doğum yapacağına inanan kadınların % 90’ının doğumunu bu şekilde gerçekleştirdiği belirlenmiştir.” diye konuşan Öner, şöyle devam etti:

“Gebelik sürecinde doğuma hazırlık kursları ve doğum koçları da, normal doğum oranının artmasında etkili olmuştur. Kurslara giden anne ve baba adaylarının büyük bir bölümünün normal doğumu tercih ettiği bilinmektedir. Doğum öncesinde anne adayında çatı ve çıkım bölgelerinin normal doğuma uygun olması çok önemlidir. Gerekli muayene ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra anne adayı normal doğum sürecine hazırlanır.”

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Ocak 2017Yayınlanma Tarihi:25 Ağustos 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.