Doğum sonrası sağlık için bunlara dikkat!

Doğum sonrası sağlıklı ve ideal bir görünüme kavuşmak için kişinin 9 aylık hamilelik sürecini nasıl geçirdiğinin oldukça önemli olduğu belirtildi.

Doğum sonrası sağlıklı ve ideal bir görünüme kavuşmak için kişinin 9 aylık hamilelik sürecini nasıl geçirdiğinin oldukça önemli olduğu belirtildi.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, bireysel olarak alınabilecek önlemlerin hamilelik sonrasında vücudun daha hızlı ve kontrollü bir şekilde düzelmesini sağlayacağını söyledi. dogumsanrasiBu önlemlerin başında ideal kiloda hamile kalmanın geldiğini belirten Güven, şöyle konuştu: “Ayrıca, hamilelik süresince dengeli ve düzenli beslenmeyle kilo alımını ideal sınırlarda tutmak, suyun az tüketilmesi deride kuruluk, deformasyon ve çatlaklara neden olabileceğinden günlük su tüketimine dikkat etmek, kontrollü ve bilinçli bir şekilde spor ve egzersiz yapmak vücuttaki organların sağlıklı kalması ve hamilelik sonrası ideal bir vücut için oldukça önemli. Alınan önlemlere rağmen fazla kilo alımı ve vücudun hamilelik süresince deforme olması, doğum sonrası eski haline dönmek isteyen kadınlar için kimi zaman zorlayıcı bir süreç olabiliyor.”

DOĞUM SONRASI DEPRESYONA GİRMEYİN

Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, bu noktada iki önemli konunun altını çizerek “Estetik ve plastik cerrahi girişimler için uygun zaman ve ideal kilo önemli” dedi.

LOHUSALIK DEPRESYONU YANILTABİLİR

Doğum sonrası vücutta meydana gelen değişikliklerin tam olarak düzelmesini beklemenin büyük önem taşıdığını anlatan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğum ve lohusalık sonrasında estetik operasyonlar için en uygun dönem süt verme dönemi bitiminden 3 ay sonrasıdır. Bu dönem bireyler arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Yapılacak ameliyat için bireyin ruhsal ve bedensel olarak hazır olması gerekmektedir. Özellikle doğum sonrası geçirilen zor döneme bağlı ortaya çıkan depresyon konusunda hekimin dikkatli olması gerekir. Bu dönemde yapılacak operasyonlar sonrasında, hastanın normal aktivitelerine dönüşü zorlaşabileceğinden ameliyatların ertelenmesi daha sağlıklı olacaktı.” Doç.Dr. Güven; kadınların doğum sonrası en çok talep ettiği estetik ameliyatların başında meme ve karın ameliyatları geldiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle annelik döneminde memelerin sütle büyümesi ve emzirme sonrasında meme hacminin küçülüp meme derisinin bol kalmasıyla sarkıklık ve gevşeklik oluşmaktadır. Ayrıca bazı kadınlarda ‘involüsyonel atrofi’ denilen süt verme sonrası memelerde aşırı küçülme de şekil bozukluğuna neden olan doğum sonrası süreçlerden birisidir. Bu durumların oluşmasıyla memelerde dikleştirme ve bazen de büyütme işlemi uygulanmaktadır. Tam aksi durumda göğüslerin normalden büyük olduğu bireylerde doğumla ortaya çıkan aşırı büyüklükten dolayı da başvuru olabilmektedir. Bu kişilere yapılacak meme küçültme ameliyatı ile normal görünüme kavuşması sağlanmaktadır’ diyor.” Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, “karın sarkması ve karın bölgesi derisinde meydana gelen çatlakların özellikle gebelikte aşırı kilo alma, ikiz gebelik ve normalden fazla büyük bebek olması durumlarında ortaya çıktığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğumdan sonra aşırı bollaşan karın derisinde sarkıklık ve istenmeyen bir görüntü oluşabiliyor. Bunun dışında vücut harmonisini bozan bölgesel yağlanma artışı, yüz bölgesinde oluşabilen ve doğum lekesi adı verilen derideki renk değişiklikleri, ayrıca genital bölge deformasyonları da karşılaşılan problemlerden sayılabilir.”

“KARIN GERME AMELİYATI, TEKRAR HAMİLELİK PLANI OLMAYAN KİŞİLER İÇİN DAHA UYGUNDUR”

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, daha sonra tekrar doğum yapmayı düşünen kadınların meme ve vücut şekillendirme ameliyatı olmalarında bir sakıncası olmayacağını belirterek “ancak karın derisini tekrar gerecek hamilelik süreci yaşaması muhtemel kişilerin ameliyattan sakınmasını öneriyoruz. Karın germe ameliyatlarının hamilelik sürecini bitirmiş ve tekrar doğum planı olmayan kişilere yapılması, ilerde yeni gebelikle ortaya çıkabilecek deformasyon ve deri çatlaklarının olmasını engelleyecektir” dedi.

VÜCUT ŞEKİLLENDİRME VE KARIN GERME İÇİN İDEAL KİLODA OLMAK ÖNEMLİ

Güven, özellikle vücut kitle indeksinin fazla olduğu kilolu hastalarda, gebelik ve doğumdan bağımsız olarak estetik ameliyatlarını kilo verme sürecinin sonuna ertelemelerini talep ettiklerini belirterek “Özellikle vücut şekillendirme ve karın germe ameliyatları ideal kilolarda yapılmadığı zaman istenilen sonuçtan çok uzak görüntülerle karşılaşılabilmektedir. Doğum sonrası ortaya çıkan deformasyonlar sırasıyla, normalden fazla kilo alınması ve bu kiloların kısa sürede verilememesi, genetik olarak deri elastikiyetinin zayıf olması sonucu derinin çatlaması, doğumda gerekli egzersiz ve sporun yapılmaması ile vücudun hareket kabiliyetinin zayıflaması ve kas gevşekliğinin oluşması gibi durumlardan kaynaklanır. Diğer önemli bir faktör doğum sonrası uygun spor ve egzersizlerin yapılmamasından zayıflamış ve gevşemiş karın kaslarının kendini toparlayamaması ve karında dışarı doğru bombeleşme oluşmasıdır.” Doğum sonrası ortaya çıkan ve rahatsızlık verebilecek diğer problemlerin karın ve bacaklarda oluşacak çatlaklar ve derideki lekeler olduğunu belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, sözlerini şöyle tamamladı: “İzole karın ve bel bölgesinde oluşan çatlaklar için uygulanabilecek teknolojik tedavi ise fraksiyone karbondioksit lazer tedavisidir. Gelişen teknolojiyle deriye verdiği hasar azaltılıp tedavi edici etkisi arttırılan fraksiyone lazer tedavisi günümüzde deri çatlakları ve leke tedavisinde rakipsiz ve son teknoloji olarak görülmektedir. Bu tedavi ile çatlaklar yüzde 50 ile 80 oranında azaltılabilmekte, derideki lekelerde tamamen tedavi edilebilmektedir.” MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Kasım 2014Yayınlanma Tarihi:28 Kasım 2014