Doktor branşlarıyla argo arasında bağlantı var mı

Massachusetts Genel Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden iki doktor, doktorların küfür ve argo kullanımını inceledi.

Geçmişteki bir araştırma ise branşlar arasında ortodopedi doktorlarının en fazla argo kullandığını göstermişti.

Massachusetts Genel Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Daniel Zimmerman and Theodore Stern, Psychosomatics’te “Genel hastanelerdeki saldırgan dil ”başlığıyla yayımladıkları bir çalışmada, doktorların küfretme nedeninin yüksek stresli çalışma ortamında bulunmalarından kaynaklandığını ve bu yolla agresif kanalların etki ve dürtülerinin hafifletilmesini sağladıklarını söylüyor. İki bilim insanına göre, argo denilebilecek gündelik sözler hasta-hekim ilişkisini arttırmaya yardımcı oluyor ancak doğrudan küfretmek hem hastalarla hem meslektaşlarla ilişkilere zarar verebiliyor. Peki doktorların ne kadar küfrettiğine dair bilimsel bir çalışma var mı?

HANGİ DOKTOR NE KADAR KÜFREDİYOR?

Şu ana kadar, doktorların ne kadar küfrettiğinin araştırıldığı tek bir çalışma var, o da 1999 yılında iki anestezi uzmanı F. Fausto Palazzo ve Orlando J Warner tarafından sadece cerrahi branşlar üzerinde yapılıyor.

British Medical Journal’da, "Cerrahların çalışırken küfür etmesi gerçek mi, efsane mi?" başlığıyla yayımlanan araştırmanın bulgularına göre, cerrahlar ameliyatları sırasında ortalama her 41.4 dakikada bir defa küfrediyor.

Küfretme sıklıkları cerrahi branşlara göre değişiyor, mesela en sık küfreden ortopedik cerrahlar ortalama her 29 dakikada bir kötü söz kullanıyor, bu da neredeyse diğer tüm alanların iki katı ediyor. Ortopedik cerrahiyi, genel cerrahi bölümü takip ediyor.

EN AZ KÜFREDENLER KBB DOKTORLARI

Jinekologlar nispeten az operasyon vakitlerine rağmen neredeyse genel cerrahi kadar çok küfrediyor. En melek gözükenler ise kulak, burun ve boğaz cerrahisi doktorları: küfretme sıklıkları 5 saatte bir, o da eğer zorlu bir operasyonla karşılaşırlarsa. İşte cerrahi branşlara göre küfretme sıklıkları:

NTV

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Ekim 2017Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2017