DOKTORA SUALTI TERAPİSİ

DHA

Çukurova Sualtı İhtisas ve Su Sporları Kulübü Başkanı ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Adana Temsilcisi Ayhan Veziroğlu, stres ve gerilim altında çalışan doktorların motivasyon için dalış eğitimi aldıklarını söyledi.

Sualtı eğitimi veren kulüplere eskiden talep olmadığını ve bazı ölümlü kazalar nedeniyle insanların korkup bu spora sıcak bakmadığını kaydeden Ayhan Veziroğlu, bu durumun aşıldığını, kurallara uyulduğu ve eğitimi alındığı takdirde tüplü sualtı dalışının hiçbir tehlikesi olmadığını belirtti. Eğitime gelenlerin teorik bilgiler verildikten sonra sınava tabi tutulduğunu, bu sınavı geçenlerin pratik eğitimlere alınıp, önce 3 kez havuzda deneme çalışmaları yaptırıldığını, yeterli gördükleri takdirde deniz dalışına başlattıklarını anlatan Veziroğlu, tüm meslek grubundan insanların yorgunluklarını atmak ve streslerinden kurtulmak amacıyla sualtı sporlarını tercih ettiklerini söyledi.

Kulüplerine üye 2 bin kişinin yüzde 60’ını doktorların oluşturduğunu kaydeden Veziroğlu, "Doktorlar çok stres ve gerilim altında çalışıyorlar. Bu iş onlara adrenalin ve motivasyon getiriyor. Sualtında başka bir dünyaya gidiyorlar. İnsanlar orada kendini inanılmaz rahat hissediyor. Doktorlardan sonra iş adamları da dalış eğitimi alarak kendilerine terapi uyguluyor" dedi.

ŞİRKETLER VE OKULLARA DALIŞ EĞİTİMİ

Çeşitli kamu kuruluşlarına da dalgıçlık eğitim verdiklerini anlatan Veziroğlu, "Bunlardan bazıları Adana Büyükşehir Belediyesi Can-Kur Arama ve Kurtarma ekibi, Adana Emniyet Müdürlüğü Sualtı Polis Amirliği, Adana Jandarma Arama Kurtarma Timi, Diyarbakır İtfaiyesi’dir. Bu ekiplerin kulübümüzden eğitim alan personeli, çeşitli sualtı arama ve kurtarma faaliyetlerini yürütüyorlar. Ayrıca şirketler ve okullara, toplu dalış eğitimi veriyoruz. 19 yıldır 2 bin 500 dalgıcı, sıfır kazayla yetiştirdik" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.