DOKTORLAR ŞİKAYETÇİ

DHA

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında ciddi bir artış var. Şiddete uğrama riski diğer meslek gruplarına göre 16 kat fazla.

Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Kemal Demirkırkan, son dönemlerde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında ciddi bir artış gözlendiğini ve sağlık çalışanlarının şiddete uğrama riskinin diğer meslek gruplarına göre 16 kat fazla olduğunu söyledi.

Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Kemal Demirkırkan, Tabip Odası'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, hayatın her alanında giderek artış gösteren şiddet olaylarının küresel bir halk sağlığı sorununa dönüştüğüne dikkati çekti. Dr. Demirkırkan, son yıllarda hastanelerde ve özellikle Acil Servislerde hizmet veren doktorların şiddete maruz kalma sıklığının arttığını kaydetti. Sağlık çalışanlarında şiddete uğrama riskinin diğer meslek gruplarına göre 16 kat fazla olduğunu belirten Kemal Demirkırkan, geçen ay kent merkezindeki hastanede bir doktorun ciddi şekilde tartaklandığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile yaptıkları toplantıda bu konuya ilişkin sıkıntılarını ilettiklerini anlatan Dr. Demirkırkan, "Ancak Bakan Akdağ buna inanmadığını söyledi. Bu yönde yapılan araştırmalar, bilimsel verileri ortaya çıkarıyor. Sistemin yürüyüşündeki problemin faturası, o anda sistemin temsilcisiymiş gibi görünen doktorlara kesiliyor. Hasta ve hasta yakınları sorunun hemen çözülmesini istiyor. Olmadığında ise şiddete başvuruyor" dedi. Sağlık sisteminin işleyişinde problem olduğunu belirten Kemakl Demirkıran, "Hasta haklarını tabii ki biz de savunuyoruz ama hekimlerin de hakları var. Sistemin getirdiği problemleri hekimler karşılamak zorunda kalıyor. Hasta yakınları hekimlere fiziksel, sözel ve psikolojik şiddet uygulamaktadır. Ayrıca medya sağlık haberi yaparken, hekimlerin de haklarının olduğunu gözardı etmemelidir" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.