Domuz gribi 5 kişiden birine bulaşmış

Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO) ve Londra’daki Imperial College bilim insanları, 2009/2010 kışlarında domuz gribi salgınında, virüsün bir yıl içinde dünya nüfusunun %20-27’sine bulaşmış olduğunu hesapladı.

Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO) ve Londra’daki Imperial College bilim insanları, 2009/2010 kışlarında domuz gribi salgınında, virüsün bir yıl içinde dünya nüfusunun %20-27’sine bulaşmış olduğunu hesapladı.

domuz_gribiABD, İngiltere, Almanya, Çin ve Hindistan’ın da yer aldığı on dokuz ülkenin verileri incelendi. Ayrıca salgından önce ve sonra alınan 90.000 kan örneğinin sonuçları da değerlendirildi. Amaç A-H1N1 virüslerine karşı oluşan antikorların varlığını kanıtlamaktı. Virüs en çok yaşları 5-19 arasındakilere bulaşmış (%47). Oysa hastalık yaşları 65’in üzerinde olanların sadece %11’ine bulaşmış. Bu da bu kuşağın daha önce benzer bir virüsle temas ettiği anlamına geliyor. Virüsü taşıyan kişilerde hastalık %0,02 oranında ölümle sonuçlanmış. Ancak hastalık hamilelere, şişmanlar ve gençlere daha fazla bulaşmış. Domuz gribi, evcil domuzların solunum yollarında akut olarak seyreden bir enfeksiyon hastalığıdır. Kümes hayvanları ve domuzlar ile yakın temasta çalışan kişiler, hayvanlarda, insana bulaşabilen bir virüs bulunuyorsa, enfeksiyon kapabiliyorlar. Domuz gribi insandan insana bulaşabilecek şekilde yapısını değiştirebiliyor. 2009 yılındaki domuz gribi salgınının da bu tip bir virüsle meydana geldiği belirtilmiştir. Hastalığın insandaki belirtileri grip ve grip benzeri hastalıkların semptomlarına benziyor. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, üşüme hissi ve halsizlik gibi. Hastalık ateşsiz de seyredebiliyorsa da ciddi vakaların hemen hemen hepsi ateşli yaşanmıştır. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:13 Şubat 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.