DOMUZ GRİBİNİN İKİNCİ ETKİSİ

Bugün Gazetesi

Salgına dönüşen domuz gribi halkın ruh sağlığını da tehdit ediyor. DSÖ’nün domuz gribinin daha fazla yayılacağını duyurması paniği artırdı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün domuz gribinin önümüzdeki aylarda daha fazla yayılacağını duyurması, aşının güvenli olup olmadığı tartışmaları ve Sağlık Bakanlığı’nın her grip hastasının domuz gribi kabul edileceğini açıklaması vatandaşı tedirgin etti.

Hastalıkla ilgili tartışmaların bu kadar büyümesinin ‘domuz fobisi’ni ortaya çıkacağını öne süren Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver, halkın psikolojisinin bozulduğunu belirtti. Ünsalver, domuz gribi tartışmaları nedeniyle özellikle takıntılı kişilerin olumsuz etkileneceğini vurguladı. Ünsalver, “Bu kadar bilgi kirliliği hastalıkların alevlenmesine neden olur” dedi.

SOSYALLEŞMEYİ ÖNLER

Ünsalver, "Öpüşmeyin, tokalaşmayın" mesajlarının insanların birbirlerine şüphe ile yaklaşmalarına neden olduğunu ifade etti. "Anneler, babalar, çocuklarının arkadaşlarıyla yakın temasa girmesini istemeyebilir" diyen Ünsalver, bu durumun ileride çocuklarda sosyalleşme sorunlarına zemin hazırlayabileceğine dikkat çekti. Ünsalver, temizlik takıntısı olan kişilerin de domuz gribinden çok fazla etkileneceğinin altını çizdi. Ünsalver, 'domuz grib2i ifadesinin de insanları rahatsız ettiğini belirterek sadece 'grip' denilmesi önerisinde bulundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.