Domuz gribinin sırrı çözülüyor mu

Çinlilerde yaygın biçimde görülen genetik bir varyasyonun, bu toplumun bazı üyelerinin domuz gribini neden ağır geçirdiklerinin açıklanmasına yardımcı olabileceği bildirildi.

Çinlilerde yaygın biçimde görülen genetik bir varyasyonun, bu toplumun bazı üyelerinin domuz gribini neden ağır geçirdiklerinin açıklanmasına yardımcı olabileceği bildirildi.

İngiliz ve Çinli araştırmacılar, 2009-2010 arasında domuz gribi salgınında Pekin'deki bir hastaneye kaldırılan 83 hasta üzerinde inceleme yaptı. domuz_gribiDomuz gribi hastalarından, zatürre, solunum sıkıntısı veya böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar geçirenlerin yüzde 65'inde, hastalığın hafif seyrettiği, hastaların ise sadece yüzde 25'inde söz konusu genetik varyasyonun görüldüğü belirtildi. Araştırmanın yazarlarından, Oxford'daki Weatherall Moleküler Tıp Enstitüsü'nün yöneticisi Andrew McMichael, bu genetik varyasyonuna sahip kişilerin diğerlerinden daha erken ve yoğun biçimde tedavi edilmeleri gerektiğini, enfeksiyonun ardından ağır hasta olma ihtimallerinin 5 ila 6 kat daha fazla olduğunu kaydetti. Andrew McMichael, bu genetik varyasyonunun, insanların, dang humması, SARS ve diğer grip türleri dahil olmak üzere diğer hastalıklara yakalandıklarında da hastalığı daha ağır geçirmelerine neden olabileceğini, iyileşmeleri halinde ise daha iyi bir bağışıklık sağlayabileceğini belirtti. Araştırmanın sonuçları bugün Nature Communications dergisinin internet sayfasında yayımlandı. Söz konusu genetik varyasyona Kafkasyalıların yüzde birinden azının, Çinlilerin ise yüzde 25'inin sahip olduğu, varyasyonun Japonlar ve Koreliler arasında da yaygın olduğu biliniyor. Genetik varyasyon, genetikte toplum içinde ya da toplumlar arasında ortaya çıkabilen, tür içerisinde veya genin değişik biçimlerinde gözlemlenen farklılıklar olarak tanımlanıyor. REUTERS

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Ocak 2013Yayınlanma Tarihi:01 Şubat 2013