DOST BULACAĞIM DERKEN DOSTSUZ KALMAYIN

A.A

Sanal dünyanın artmasıyla dostluklar da tehlikeye giriyor.

Özellikle 40 yaş üstü kişilerin dost edinme ihtiyacını 20-30 yıl önceki arkadaşlarıyla sanal dünyada giderme girişiminin mevcut dostları kaybetme tehlikesi doğuracağı bildirildi.

Son 20 yılda gerçekleşen bilgisayar ve internet devrimi, sosyal anlamda da önemli değişimlere yol açtı.

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yaşan Erjem, insanın yapısında diğer insanlarla sosyal ilişki kurma ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

İnternetle birlikte kişilerin dünyanın dört bir yanındaki insanlarla kolayca iletişim kurabilmesinin mümkün hale geldiğini, bu durumun çekiciliğinin insanları cezbettiğini ifade eden Doç. Dr. Erjem, "Ancak internette kurulan sosyal ilişkiler, yüz yüze kurulan sosyal ilişkilerle eş değer değil" dedi.

"SANAL İLİŞKİLERİ DENGELİ KURALIM"

Bilgisayar ve internette oluşan sosyal ortamın sanal ilişkiler yarattığını ifade eden Erjem, "Özellikle sosyal ağ siteleri, kendine has bir sosyal dünya barındırıyor. Ancak sadece ekranda yer alan kelimeler ve görüntülerle kurulan bu sosyal ortam yüz yüze görüşülen kişilerle kurulan ilişkileri aksatmaya başlarsa sorun var demektir" diye konuştu.

Erjem, sanal sosyal ortamların sosyal yaşamı gençlere göre daha fazla olan orta ve üst yaş gruplarını da kendine çektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Özellikle 40 yaş üstü kişilerin dost edinme ihtiyacını 20-30 yıl önceki arkadaşlarıyla sanal dünyada giderme girişimi, mevcut dostları kaybetme tehlikesi doğurabilir. Teknolojiyle kurulan ilişkileri dengeli kurmalıyız. Çevremizdeki insanlarla sahici ilişkiler yaşamamız gerekiyor. İş yerindeki arkadaşlarımız, komşumuz, yakın akrabalarımızla ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekirken sanal aleme aşırı yönelmemeliyiz."

Erjem, gerçek mutluluğun yakındaki insanlarla kurulan ilişkilerde aranması gerektiğini belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.