Dr. Alper Evrensel STAR TV de Emel Müftüoğlu’nın konuğu oluyor

Dr. Alper Evrensel STAR TV de Emel Müftüoğlu’nın konuğu oluyorMemory Center Nöropsikiyatri Merkezi Psikiyatri Uzmanı Alper Evrensel Emel ile yemek Saati programına konuk oluyor. Star'da hafta içi her gün saat 08.45 -10:40 arası canlı olarak ekrana gelen Yemek Saati programının yarınki konuğu Dr. Alper Evrensel “Kadınlarda Depresyon” konusunu işleyecek.Dr. Alper EvrenselTürk ve Dünya mutfağından seçkin yemek tariflerini Elif Korkmazel’in hazırladığı programda Dr. Evrensel Kadın ve Depresyon konusunda hem stüdyo konuklarının hem de canlı bağlantı ile gelen soruları cevaplandıracak.

Depresyonun Belirtileri

  • Kendimi üzgün ve alıngan hissediyorum.
  • Bana daha önce zevk veren şeylere karşı ilgim azaldı.
  • Uyku düzenim, iştahım, kilom değişti.
  • Enerjimin bittiğini ve yorgun olduğumu hissediyorum.
  • Umutsuz, suçlu, değersiz ve kifayetsiz olduğumu düşünüyorum.
  • Konsantre olamıyor, düşüncemi toplayamıyorum.
  • Herhangi bir konuda karar vermekte güçlük çekiyorum.
  • Arkadaşlarım değiştiğimi söylüyorlar.
  • Çok sık bir şekilde ölümü arzuluyorum.
Bir insanda yukarıdaki belirtilerin üçü veya daha fazlası varsa, o kişi depresyon tanısı alır. Ancak yaşanan her üzüntü yada hüzün depresyon değildir. Bir kimseye bu teşhisin konulmasında stres, ailede depresyon geçirenlerin varlığı ve o kişinin -varsa- daha evvel atlattığı ruhsal hastalığın rolü büyüktür.

Depresyon çağımıza damgasını vuran hastalıklardan biridir. İnsanın hayatla arasındaki en güçlü bağlarını kopma noktasına getiren, en azından zayıflatan bir rahatsızlıktır.

En önemli özelliği ise ‘yeti yitimi’ denilen, kişiyi verimsizleştiren durumdur. Bu sebeple hayatî tehlikesi kalp hastalıkları kadar olmasa da bilhassa iş verimindeki düşüşün engellenmesi için mücadele gerektirir.

Erkeklerde depresyon görülme sıklığı kadınlara nazaran daha azdır. Fakat erkeklerde depresyonun intiharla sonlanma oranı daha yüksektir. İntiharla ölen kişilerin beyin omurilik sıvılarındaki serotonin maddesinin 10 -15 misli düşük çıkması hastalığın tedavisinde ilacın önemini göstermektedir.

Depresyondaki kadınların en büyük sıkıntısı anlaşılamamaktır. Şeklen bakıldığında organları yerindedir. Hayatları gayet muntazam, maddi ve manevi refahları yerinde olduğundan adeta rahatlığın onları sıktığı düşünülür.

Depresyondaki bir kadının yakınları ona “gez, dolaş, kafanı dağıt, takma kafana, kendi kendinin doktoru ol” gibi telkinlerde bulunurlar. Oysa hasta zaten bunları yapmaya çalışıyor ama başaramıyordur.

Çevresi rahatsızlığın istem dışı olduğunu bilmediği için depresyondaki kadının hastalığı daha da ağırlaşır.

Adet döngüsü değişimleri, gebelik, düşük yapma, doğum sonrası zayıflık, menopoz gibi hormonal etkenler kadınlarda depresyonu tetikleyen unsurlardır. Diğer taraftan çalışan kadının evdeki sorumluluklarının devam etmesi ve eşinin cinsel aldatmaları, ev hanımlarının çocuklarını yalnız başlarına yetiştirmeleri, yaşlı insanlara bakmaları ve yaptıkları işin o esnada somut bir şekilde gözükmemesi gibi durumlar fazladan strese sebep olarak depresyonu tetikleyebilir.

Depresyon tedavisinde kadını tek olarak ele almak yeterli olmaz. İlaç, psikoterapi, elektromanyetik tedaviler dışında aile bireylerini de kapsayan tedavilerine ihtiyaç vardır.

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.