DSÖ'nün mamografi kararı

Mamografinin yararları ve riskleri konusundaki tartışmalar yıllardır devam ediyor. Konuyla ilgili son görüş, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'ndan geldi.

Mamografinin yararları ve riskleri konusundaki tartışmalar yıllardır devam ediyor. Konuyla ilgili son görüş, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'ndan geldi.

“MEME KANSERİ ÖLÜMCÜL OLMAKTAN ÇIKIYOR”

MEME KANSERİNDE EN ÖNEMLİ KURAL

mamografiMeme kanseri taramasında kullanılan yöntemlerin avantaj ve dezavantajları Dünya Sağlık Örgütünün Fransa'da düzenlediği toplantıda masaya yatırıldı. Son yıllarda mamografi kullanımı ile karşılaşılan gereksiz teşhisler ve radyasyona bağlı ortaya çıkabilecek kanserlerin değerlendirildiği Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansının (IARC) toplantısında, mamografinin hasta üzerindeki riskinin avantajlarıyla kıyaslandığında önemsiz olduğu ve göz ardı edilebileceği konusunda görüş birliğine varıldı. Türkiye Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının da üyesi olduğu Ajansın toplantısında, meme kanseri taramasında "mamografi", "kendi kendine muayene", "doktor muayenesi" ve "yeni çıkan cihazlar" değerlendirildi.

"MAMOGRAFİ 50-69 YAŞ ARALIĞINDA NET FAYDA SAĞLIYOR"

IARC Direktörü Dr. Christopher Wild, 2002 yılında hazırlanan ve toplantı sonrasında güncellenecek meme kanseri taramalarıyla ilgili rehberde bilimsel kanıtların güncel ve kapsamlı olarak değerlendirildiğini belirtti. IARC Rehberlerinden Sorumlu Bilim Adamı Dr. Lauby Secretan da mamografi ile taramanın yarar ve zararları dikkatli düşünüldüğünde 50-69 yaş arasında net fayda sağladığını, ölüm riskinde gözlenen düşüşün, mamografinin istenmeyen etkilerine kıyasla üstün geldiğini ifade etti.

"MEME KANSERİ TARAMALARI ÖLÜMLERİ % 40 AZALTTI"

Toplantıya ilişkin hazırlanan raporda, mamografi ile meme kanseri taramasının ölümleri yüzde 40 azalttığı kaydedilerek, "Son yıllarda mamografi kullanımı ile karşılaşılan gereksiz teşhisler (overdiagnosis) ve radyasyona bağlı gelişebilecek kanserler önemli tartışmalara sebep olmuşsa da bahsedilen riskler mamografi ile kurtarılan hayatlarla kıyaslandığında önemsizdir ve göz ardı edilmelidir" ifadesine yer verildi. Sağlık personelinin muayenesi ile daha küçük boyutta ve erken evrede tümör tespiti sağlanabileceği ancak bu yöntemin meme kanserinden ölümleri azalttığına dair veri bulunmadığı belirtildi. Toplantıya katılan 29 bilim insanının bilimsel çalışmaları inceleyerek yaptığı değerlendirme, dünyanın en prestijli dergilerinden "The New England Journal of Medicine"da (NEJM) yayınlanacak. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Haziran 2015Yayınlanma Tarihi:11 Haziran 2015