Dünya Diş Hekimleri Günü Üsküdar’da Coşkuyla Kutlandı

22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü, Üsküdar Üniversitesi NP Sağlık Yerleşkesi İbni Sina Oditoryumunda kutlandı.

Dünya Diş Hekimleri Günü Üsküdar’da Coşkuyla Kutlandı

 Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Üsküdar Diş Hastanesinin birlikte gerçekleştirdiği kutlamaya öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Furkan Tarhan’ın da katılım sağladığı programda Tarhan, “İnsanların gülüşlerini korumak ve iyileştirmek adına çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimleri Günü kutlamasına Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Furkan Tarhan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay, Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz, Yönetim Üst Kurulu Sağlık Kuruluşları Direktörü Fırat Tarhan, Üsküdar Diş Hastanesi Mesul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Baki Meşe ile fakülte öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım sağladı.

Prof. Dr. Yumuşhan Günay: “Mesleğimiz çok sağlam üç insan tarafından temellendirilmiş”

Diş Hekimleri Günü dolayısıyla gerçekleşen kutlamada konuşan Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay, diş hekimliği mesleğinin temellerini atan önemli isimlere vurgu yaptı. Günay; “Bundan 115 yıl önce Türk Diş Hekimliğinin çağdaş temelleri üç insan tarafından atıldı. Bunlardan bir tanesi dönemin maarif vekili Emrullah Efendi. Emrullah Efendinin özelliği çok ciddi bir ansiklopedici, Osmanlı döneminde ilk ansiklopedi çalışmalarını başlatan isim. O dönemin eğitimine, reformuna kafa yoran bir kişi. İkinci isim, Cemil Topuzlu Paşa. Devrinin sadece Osmanlı sınırları içinde değil Avrupa çerçevesinde de çok ciddi buluşları olan çok verimli bir doktor. Üçüncü isim de Halit Şazi Bey, evinin bir odasını laboratuvara çevirip bir sürü deneyler yapan bir mizaç. Osmanlı’nın son döneminde bir sürü cephede savaşların sürdüğü bir dönemde askeri tabip olarak çalışan bununla ilgili bir sürü tecrübe biriktiren bir insan. Cerrahken bir taraftan diş hekimliğinin el sanatları ile ilgili kısmına merak salarak evinin bir odasında diş tedavileri yapan biri. Mesleğimizin temelini kendi çapında çok özellikli üç insan atmış. Mesleğimiz çok sağlam üç insan tarafından temellendirilmiş. Bu açıdan ben mesleğimizi önemsiyorum. Günümüz kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Furkan Tarhan: “İnsanların gülüşlerini korumak ve iyileştirmek adına çalışıyoruz”

Daha sonra kürsüye gelen Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Furkan Tarhan, sağlıklı bir ağzın sadece güzel bir gülümsemenin değil aynı zamanda genel sağlığın da temeli olduğuna dikkat çekti. Tarhan, “Bugün Dünya Diş Hekimleri Gününde bu önemli mesleğin temsilcilerini ve onların insan sağlığına olan katkılarını kutlamak için bir araya geldik. Üniversite olarak insanların gülüşlerini korumak ve iyileştirmek adına çalışıyoruz. Sağlıklı bir ağız sadece güzel bir gülümseme değil aynı zamanda genel sağlığın da temeli… Bu özel günde tüm hocalarımın özverili çalışmalarını takdir ediyor onların sağlık alanındaki önemini vurgulamak istiyorum. Sağlıklı ve mutlu gülüşler için çabalayan tüm hekimlerimize teşekkür ediyorum. Hepimizin bu özel gününü kutluyorum.” dedi.

Katılımın oldukça yoğun olduğu programda Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay ve Mütevelli Heyeti Başkanı Furkan Tarhan konuşmaların ardından günün anlam ve önemine ilişkin pasta kesti. Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Doi numara


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Kasım 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.