DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE ENGELLİLERİN PSİKOLOJİSİ İLE UYKU BOZUKLUKLARI İYİ BAK KENDİNE'DE

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Dünya Engelliler Gününde ortadan kalkmayan engelleri ve sosyal hayattan kopmak zorunda kalan engellilerin psikolojisini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Hürriyet Gazetesinin haberine göre Dünya Engelliler Günü'nde engeller ortadan kalkmadı.  Modern Avrupa kentlerinde sokaklarda özgürce ve neşe içinde gezinen engellileri görmek çok da şaşırtıcı değildir. Çünkü, kent engelliler düşünülerek yeniden tanzim edilmiştir. Oysa bizde sokaklar, caddeler, alışveriş merkezleri, otobüsler, trenler engelliler için bir başka engeldir. Dünya Engelliler Günü'nde bunları yeniden hatırlamanın tam zamanı diyen gazete haberinde şunları kaydetti: Bugün tüm dünyada 3 Aralık Engelliler Günü. Toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için her yerde çeşitli etkinliklerle kutlamalar düzenleniyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre dünya nüfusunun 500 milyonu engelli. Türkiye'deyse nüfusun yüzde 12.29'u yani 8.5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45. 8.5 milyon engelli yurttaştan, işgücüne katılabileceklerin yüzde 78'i işsiz. Kamu kurumlarında yüzde 3 oranında engelli çalıştırma zorunluluğu bulunmasına karşın kadroların yüzde 79'u boş.

Ünlü Psikiyatri Uzmanı Prof. Tarhan bu verilerin ışığında engellilerin yaşadıkları zorlukların kendilerinde ne gibi tahribatlara neden olduğu, sosyal ve aile ilişkilerinde yaşadıkları duygusal kopukluk ve içe kapanma ile çekingen davranışların nedenlerini ve altında yatan psikolojik zeminin neler olduğunu bugün Uğur Canbolat'a yorumluyor.

Programın diğer bölümünde 'Uyku Bozuklukları' ele alınacak. Uyku sorunları ne demektir? Uyku ne zaman sorun olmaya başlıyor? Uyku ve solunum arasındaki ilişki nedir? Uyku apnesi nedir? Uyku terörü nedir? Huzursuz bacak sendromu nedir? Uyku sorunlarında başlangıç yaşı? Şehir hayatının uykuya olumsuz etkisi? Kaygılı bir hayatı olan, iş stresini yoğun yaşanların uykuları nasıl etkilenir? Uykusuzluk mu depresyon ne denir yoksa depresyon mu kişi uykusuz yapar? Uykusuzluk çekenlerin sinirli ve ergen olmalarının sebebi nedir? Uykunun kaliteli olması kişiye neler kazandırır? Uyku süresinin standart bir saati var mıdır? Bu kişin ihtiyacına göre mi şekillenir?  Başarılı bir insanın hayatında uyku nereye oturur? TV ve bilgisayarın uykuya etkisi nedir? Uykusuzluk daha çok hangi hastalıklar sırasında görülür? Uykusu kaçan kişiler ne yapmalıdır? Uyku bozukluğu tanısı nasıl konuluyor? EEG'nin yeri nedir? Uyku laboratuarı uyku bozukluğu tedavisinde önemsenmeli midir? Yaşanan trafik kazalarında uyku sorunlarının yeri önemli mi? Uyku ve solunum arasındaki ilişki nedir? Uyku hakkında yanlış bilen doğrular nelerdir? gibi konuları Uğur Canbolat  'İyi Bak Kendine' programında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver ve NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pejman Golabi ile irdeleyecek cevaplar arayacaklar. Tedavi edilmediğinde durum nereye kadar gider  ve ne gibi yaşam zorluklarıyla karşılaşılır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliği ve Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.