Dünyaca ünlü beyin cerrahı İstanbul’a geliyor

Üsküdar Üniversitesi, İran asıllı dünyaca ünlü bilim insanı ve beyin cerrahı Prof. Madjid Samii’ye, nörobilim alanında dünya çapında gerçekleştirdiği önemli çalışmalar ve bilimsel katkılardan dolayı fahri doktora unvanı verecek.

20 Ekim’de Türkiye’ye gelecek olan Prof. Madjid Samii, “Beyin cerrahisi alanında dünyadaki gelişmeler” başlığı ile bir konferans verecek, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde adının verileceği Nöroşirurji Merkezi’nin de açılışını gerçekleştirecek.

Dünyaca ünlü beyin cerrahı İstanbul’a geliyorÜsküdar Üniversitesi Senatosu, İran asıllı dünyaca ünlü bilim insanı ve beyin cerrahı Prof. Madjid Samii’ye araştırma ve klinik uygulamalara etki eden “Nörobilim” alanında dünya çapında gerçekleştirdiği önemli çalışmalar ve bilimsel katkılarından dolayı Fahri Doktora unvanı verme kararı aldı.

20 EKİM’DE TÖRENLE VERİLECEK

Üsküdar Üniversitesi’nin daveti ile 20 Ekim’de Türkiye’ye gelecek olan Prof. Madjid Samii “Beyin cerrahisi alanında dünyadaki gelişmeler” başlığı ile bir konferans verecek. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından Prof. Madjid Samii’ye aynı gün “Fahri Doktora Unvanı” belgesi ve cübbesi takdim edilecek. Prof. Madjid Samii, aynı zamanda isminin verildiği NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroşirurji Merkezinin açılışını da gerçekleştirecek.

BİNLERCE SİNİR CERRAHI YETİŞTİRDİ

Dünyanın en iyi beyin cerrahları arasında yer alan Prof. Madjid Samii, kariyeri boyunca, birçok prestijli ulusal ve uluslararası ödül, şeref ve madalyanın sahibi oldu. Beyin cerrahisi alanında şimdiye kadar 17 kitabı ve 500'den fazla bilimsel makalesi yayınlanan Prof. Samii'nin en önemli başarılarından biri, dünyada binlerce sinir cerrahını yetiştirmesidir. Bugün bu beyin cerrahlarının çoğu kendi ülkelerinde lider konumda bulunuyorlar.

Prof. Dr. Madjid Samii, 19 Haziran 1937’de Tahran’da, bilimle iç içe olan bir ailede dünyaya geldi. İran’da liseyi bitirdikten sonra Almanya’ya taşınan ve Mainz Üniversitesi’nde tıp ve biyoloji eğitimi alan Samii, Mainz Üniversitesi’nde beyin cerrahisi alanındaki özel çalışmalarına başladı ve 1970 yılında beyin cerrahisi kuruluna kabul edildi. Henüz 32 yaşındayken asistan profesör olarak kariyerine başladı ve Mainz Üniversitesi’nde beyin cerrahisi bölümü müdür yardımcılığı görevine getirildi. Bir yıl sonra beyin cerrahisi profesörü oldu. 1977 yılında, Almanya'nın Hannover kentindeki Beyin Cerrahisi Departmanı (Nordstadt Hastanesi) Yönetim Kurulu Başkanı oldu ve 2003 yılına kadar bu görevde kaldı.  

KAFATASI TABAN CERRAHİSİNDE İLK KURSU DÜZENLEDİ

2000 yılında Hannover'de Uluslararası Nörobilim Enstitüsü'nü (INI) kurdu. 2003 yılında Nordstadt Hastanesi ve Hannover Tıp Fakültesi görevlerinden emekli oldu ve kendisini Uluslararası Nörobilim Enstitüsü’ne adadı. Prof. Samii'nin bilimsel kariyerinin en önemli yönü, eğitime ve beyin cerrahisinin geliştirilmesine olan bağlılığıdır. Beyin cerrahı profesörü olarak meslek hayatının başından beri, dünyanın dört bir yanından beyin cerrahlarının eğitimine büyük önem verdi. 1971'den bu yana Mainz Üniversitesi'nde düzenli olarak cerrahi alanında dersler verdi. 1979'da Hannover’da kafatası taban cerrahisinde dünyanın ilk eğitim kursunu düzenledi. 2004 yılında, INI-Çin'in başkanı olarak, klinik beyin cerrahisi alanında uluslararası kurslar düzenledi.

ADINA DERNEK KURULDU

2002 yılında, öğrencileri ve arkadaşları “Uluslararası Sinir Cerrahları Madjid Samii Kongresi (MASCIN)” adı altında uluslararası bir beyin cerrahisi topluluğu kurdu, daha sonra adı “Madjid Samii Uluslararası Beyin Cerrahları Derneği (MASSIN)” olarak değiştirildi. Almanya’dan Hindistan’a, Çin’den Rusya’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenen beyin cerrahisi toplantılarında onur konuğu oldu. Uluslararası kongrelerde özel davet edilen öğretim görevlisi olarak 1000'den fazla ders verdi.

ADINA ONUR MADALYASI VERİLİYOR

2011 yılında, Dünya Beyin Cerrahisi Dernekleri Federasyonu (WFNS), örneği rastlanmamış şekilde Prof. Dr. Madjid Samii adına onur madalyası verilmesini kararlaştırdı. “Madjid Samii Madalyası” her iki yılda bir dünya çapındaki en önemli sinir cerrahlarına veriliyor. Bu ödül, kazanan için yüksek bir onur anlamını taşıyor. İlk madalya ve ödül töreni 2011 yılında WFNS toplantısı sırasında Brezilya'da gerçekleşti, ödüle ilk layık görülen sinir cerrahı ise Marsilya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maurice Chox oldu.

İLERİ DÜZEY TEKNOLOJİYE SAHİP NÖROŞİRURJİ MERKEZİ

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Prof. Madjid Samii Nöroşirurji Merkezi, sahip olduğu ileri düzey teknolo¬ji sayesinde beyin cerrahisi, omurga cerrahisi, boyun ve bel fıtığı, skolyoz ameliyatları, ço¬cuk beyin, sinir ve omurilik cerrahisi, tümör, anevrizma operasyonları, Tremor, Distoni, Majör depresyon, OKB, Epilepsi, Tourette Sendromu, Derin beyin stimülasyonu (DBS), Parkinson ve hareket bozuklukları ile nöromodülasyon cerrahilerinin tamamının yapılmasına imkân sağlıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK 1A ULTRA CLEAN AMELİYATHANE DONANIMI

Prof. Madjid Samii Nöroşiruruji Merkezi’nde robotik cerrahiden anevrizma cerrahisine, Parkinson ve Epilepsi ameliyatlarına kadar pek çok alanda hizmetin verildiği biri 1A olmak üzere 2 laminar flow üniteli dijital ameliyathane ve 16 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi bulunuyor. Türkiye’nin ilk ve tek 1A Ultra Clean ameliyathane donanımıyla cerrahi operasyonları asiste eden ileri teknolojik alt yapısı ile ameliyat riskleri minimum düzeyde gerçekleşiyor. Yoğun bakım biriminin Seviye 3’e kadar tüm seviyelerdeki yoğun bakım hastalarına tam teşekküllü hizmet verecek donanımı bulunuyor.
NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Prof. Madjid Samii Nöroşiruruji Merkezi, akıllı donanıma sahip entegre sistemi ile başarılı cerrahi operasyonlar için tüm imkanları barındırıyor.  Floresan boyama ile tümör ameliyatı yapabilen ileri mikroskobik cerrahi ile tümörlerin daha başarılı çıkarılması sağlanıyor.

Beyin, sinir ve omurilik cerrahisinde, çocuk beyin cerrahisi, tümör,  anevrizma operasyonları gibi ameliyatlar için O-Arm MR CT navigasyon ve ICG, frame teknolojieri hata oranının sıfırlanması hedefleniyor. Otomatik skolyoz çekimi yapabilen dijital röntgenin de bulunduğu merkezden nöronavigasyon destekli ileri düzey beyin cerrahi mikroskopu ile sodyum floresan rehberliğinde vasküler - onkolojik cerrahi hizmeti hedefi kolay tespit etmeyi amaçlıyor.

Nöronavigasyon destekli üst düzey intra operatif, renkli doppler ultrasonografi cihazı ile kontrollü cerrahi operasyon olanağı ile komplikasyonların bertaraf edilmesi amaçlanırken nöronavigasyon destekli üç boyutlu görüntüleme sistemi ile operasyon öncesi ve esnasında hedefe kısa ve hızlı yoldan ulaşılması hedefleniyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Ekim 2017Yayınlanma Tarihi:18 Ekim 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.