DÜNYADA BİR İLK

BBC

Başkent Paris'teki Creteil bölgesindeki Henri Mondor hastanesinde yapılan  ameliyatta, Fransız doktorlar 30 yaşındaki bir erkek hastaya aynı anda kısmi yüz  nakli ve 2 el nakli yaparak dünya genelinde bir ilke imza attı.

Paris Hastaneleri kuruluşunun açıklamasında, ameliyatın geçen cumartesi  gecesi başladığı ve yaklaşık 30 saat sürdüğü belirtildi.

Açıklamaya göre, 2004'te geçirdiği kazada feci şekilde yanan hastaya 2 el  ve kısmi yüz nakledilmesi için yapılan ameliyatta 40 kişi görev yaptı.

Yüz naklini Henri Mordor hastanesinden Profesör Laurent Lantieri ve  Doktor Jean-Paul Meningaud'nun ekibinin, ellerin naklini ise Saint-Antoine  hastanesinden Doktor Christian Dumontier'nin ekibinin yaptığı kaydedildi. Bu, dünya genelindeki 6. yüz nakli ve ilk kez aynı hastaya aynı anda  yapılan el ve yüz nakli oldu.

Profesör Lantieri'nin ekibi, 10 gün önce de 28 yaşındaki bir erkek  hastaya yüz nakli yapmıştı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.