DÜNYADA GÖRÜLMEMİŞ OLAY

Hürriyet

ABD'de yapılan sıra dışı bir ameliyatla bir Afgan askerinin kafasındaki patlamamış kurşun çıkarıldı.


Afgan Ulusal Ordusuna mensup adı açıklanmayan askerin kafasındaki 14.5 milimetre çapındaki yaklaşık 7 santimetre uzunluğundaki kurşun geçen ay Bargam Hava Sahası hastanesinde çıkarıldı. Ancak Hava Kuvvetleri yetkilileri olayı dün açıkladı.    

Teksas’ta bulunan Lackland Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Willford Hall Sağlık Merkezi’nden getirilen röntgen uzmanı Albay Anthony Terreri, 20 yaşlarındaki asker Bargam’daki hastaneye ilk geldiğinde kafasındaki kurşunun doktorlar tarafından bir şarapnel ya da boş bir kovan zannedildiğini söyledi.

Ancak çekilen tomografinin detaylı incelemesinde askerin kafasındaki parçanın bir kurşun olduğu ortaya çıktı. Bir anda hastanedeki güvenlik önlemleri maksimuma çıkarıldı. Ameliyatı yapan doktorlar John Bini ve Jeffrey Rengel’e ameliyathanede bir bomba imha ekibi destek oldu.

Bini, daha önce de askerlerin vücudundan patlamayan kurşun vb. mühimmat parçaları çıkardıklarını ancak bu olayın Afganistan Savaşı’nda bir ilk olduğunu söyledi. Kafasından kurşun çıkarılan hastanın durumunun iyi olduğu ifade edildi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Nisan 2010