Dünyanın en eski burgeri!

İzlanda'da yaşayan 28 yaşındaki Hjortur Smarson, 2009'da İzlanda'daki şubelerini kapanan Mc Donald's'ın sattığı son çizburger ve patates kızartmasını sakladı.

İzlanda'da yaşayan 28 yaşındaki Hjortur Smarson, 2009'da İzlanda'daki şubelerini kapanan Mc Donald's'ın sattığı son çizburger ve patates kızartmasını sakladı.

eneskiburgerSmarson, Mc Donald's restoran zincirinin İzlanda'da şubelerini kapatmaya karar verdiği 2009 Ekim ayında ilginç bir şey yapmaya karar verdi. Restoranın sattığı son çizburger ve patates kızartmasını satın alan Smarson, menüye hiç dokunmadı ve bunu İzlanda Ulusal Müzesi'ne bağışladı. Otelde sergilenen çizburgerin üzerinde '2009'da İzlanda'da satılan son burger' yazıyor.

YEMEK TAM 3 YIL BOYUNCA SERGİLENDİ VE HİÇBİR ŞEKİLDE BOZULMADI!

Smarson, müzenin daha sonra bu yemeği imha etmek için ondan izin istediğini belirtiyor: 'Bu yemek bence artık tarihi bir eser. Hiç bozulma ibaresi göstermemilş olması da inanılmaz, ama iade edilen patates kızartmalarım azalmış çünkü müzenin ziyaretçileri yemişler!"

15 YILLIK HAMBURGER DE VAR!

Burgerini geri alan Smarson, aynı menüyü başkent Reykjavik'te bulunan otelinde sergiliyor. Burger ve patates kızartması,  6 yılın sonunda yine hiçbir değişim göstermemiş!  Smarason, "Artık burada McDonald's yok, ama bizim McDonald's burgerimiz var ve muhtemelen bu dünyanın en eski burgeri, o yüzden fazlaca şikayet etmeme gerek yok" diyor.  Benzer bir deneyi, ABD Utah'taki David Whipple adlı bir vatandaş da yapmış, 1999'da aldığı hamburgeri tam 15 yıl boyunca saklamış ve 'şu an bakınca bile yine tamamen taze görünüyor' demişti. Bu arada İzlanda, dünyada McDonald's olmayanı sadece birkaç ülkeden biri. BBC TÜRKÇE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Ocak 2015Yayınlanma Tarihi:03 Şubat 2015