DÜNYANIN EN ZEKİLERİ BULUŞACAK

A.A

Dünya Zeka Oyunları Federasyonunun her yıl düzenlediği 18. Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası Antalya'da başladı.

Dünya Zeka Oyunları Federasyonunun her yıl düzenlediği en önemli etkinlik  olan ve 18. yılında Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB),  TUI Seyahat Acentesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tadım Kuruyemiş, T-box ve  Keypad Sistem tarafından desteklenen Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nın açılış  töreni Antalya Delphin Diva Premiere Otel'de yapıldı.

27 ülkeden 200 kişinin katıldığı şampiyona 8 Kasım'da sona erecek. Şampiyonaya geçen yıl dünyanın en zeki ikinci kişisi seçilen Mehmet Murat Sevim, Türk beyin takımında birincilik için yarışacak. Türk takımında, Mehmet  Murat Sevim'in yanı sıra Salih Alan kaptanlığında Murat Koz, Taner Karabulut ve  Aziz Ateş yer alacak.

Sudoku, kare karalama ve diğer bulmaca meraklıları, etkinlik boyunca zeka  oyunları ve bulmaca konularındaki gurularla tanışma fırsatı bulacak.

Şampiyonaya kare karalama oyununun mucidi Tetsuya Nishio, ABD'de bulmaca  denilince akla gelen ilk kişi olan Will Shortz, 6 kez Dünya Zeka Oyunları  Şampiyonu olan Alman Ulrich Voight, dünyanın ilk ve tek kadın sudoku şampiyonu  Çek Cumhuriyeti'nden Jana Tylova da katılacak.

Etkinliğe ilk kez 11-15 yaşlarındaki 4 Türk ve 2 Slovak öğrenci  katılacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.