Dünyanın Yarısı 75 Yaşına Kadar Depresyon Veya Anksiyete Yaşayacak

Lancet çalışmasına göre, dünya nüfusunun yarısının 75 yaşına kadar bir akıl sağlığı sorununa sahip olacağı tahmin ediliyor. Yapılan detaylı araştırma, dünya nüfusunun yarısının 75 yaşına kadar depresyon veya anksiyete gibi bir zihinsel sağlık sorununa sahip olabileceğini öne sürüyor. Çalışmada, bir kişinin yaşamı boyunca genel bir akıl hastalığı geliştirme riski erkek katılımcılar için yüzde 46 , kadınlar için ise yüzde 53 olarak açıklandı.

Dünyanın Yarısı 75 Yaşına Kadar Depresyon Veya Anksiyete Yaşayacak

Araştırma, 2001'den 2022'ye kadar dünya çapında 156.331 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edilen verileri derleyen Harvard Tıp Okulu ve Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi.

Araştırmacılar, teşhislerdeki eğilimleri araştırmak için 29 ülkeden 156.000'den fazla yetişkini temsil eden Dünya Sağlık Örgütü'nün yirmi yıllık değerindeki anketlerinden yararlandı. Bu ülkeler arası analizde, 2001 ile 2022 yılları arasında uygulanan, koordineli bir kesitsel, yüz yüze toplum epidemiyolojik araştırmaları dizisi olan Dünya Ruh Sağlığı araştırmalarına 18 yaşında veya daha büyük katılımcılardan alınan veriler analiz edildi.

Tam olarak yapılandırılmış bir psikiyatrik teşhis görüşmesi olan DSÖ Bileşik Uluslararası Teşhis Görüşmesi, cinsiyete göre anketlerde 75 yaşına kadar 13 DSM-IV ruhsal bozukluğunun başlangıç yaşı, yaşam boyu yaygınlığı ve hastalık riskini değerlendirmek için kullanıldı.  12 düşük ve orta gelirli ülke ve 17 yüksek gelirli ülke dahil olmak üzere 29 ülkedeki 32 anketten 156 bin 331 katılımcı cevapladı. En yaygın iki bozukluk, erkek katılımcılar için alkol kullanım bozukluğu ve majör depresif bozukluk ve kadın katılımcılar için majör depresif bozukluk ve özgül fobi oldu.

Araştırmaya göre, 75 yaşına gelindiğinde, nüfusun yaklaşık yarısında 13 ruhsal bozukluktan bir veya daha fazlasının gelişmesi bekleniyor. Bu bozukluklar tipik olarak ilk olarak çocukluk, ergenlik veya genç erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Bir kişinin yaşamı boyunca genel bir akıl hastalığı geliştirme riski erkek katılımcılar için yüzde 46 ve kadınlar için yüzde 53 olarak açıklandı.

Kadınlar, özellikle travma sonrası stres bozukluğu açısından en büyük risk altındayken, erkeklerin alkolü kötüye kullanma olasılığı daha yüksekti. Majör depresif bozukluk ve özgül fobiler her iki cinsiyette de eşit derecede yaygındı.

ABD'deki akıl hastalığı oranları, son birkaç yılda kötüleşerek artıyor ve bu süre zarfında intihar sayısı 45.900'den 48.000'in üzerine çıktı. Yapılan son analizler, akıl sağlığı krizinin ABD ile sınırlı kalmadığını, küresel boyutlara ulaştığını vurguluyor.

Ekibin bulgularını Lancet Psychiatry dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın başyazarı ve Queensland Üniversitesi Beyin Enstitüsü'nde ruh sağlığı araştırmacısı olan Dr John McGrath şunları söyledi: "En yaygın olanları majör depresyon veya anksiyete gibi duygudurum bozukluklarıydı. Ayrıca bazı ruhsal bozuklukların riskinin cinsiyete göre farklılık gösterdiğini de bulduk.'

https://doi.org/10.32739/uha.id.41503


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ağustos 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.