Durdurmaya bir adım daha yaklaşıldı

Amerikalı bilim adamları, kimlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski taşıdığının belirlenmesine yardımcı olacak genetik göstergeleri saptadı.Amerikalı bilim adamları, kimlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski taşıdığının belirlenmesine yardımcı olacak genetik göstergeleri saptadı. bir_adim_alzheimer"Neuron" dergisinde yayımlanan çalışmaya göre belirli proteinlerin beyinde birikmesine yol açan mutasyonlar, hastalığa yakalanma riskini önemli oranda artırıyor. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacıların bin 200'den fazla kişinin katılımıyla yaptığı çalışmada "fosforil tau" proteini düğümlerinin Alzheimer hastalığının ayırıcı özelliği olduğu belirlendi.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

Araştırmacılardan Alison Goate, bu genlerin oynadığı rolün ortaya çıkarılmasıyla Alzheimer hastalığının tedavisine bir adım daha yaklaşacaklarını söyledi. İlk kez 1906 yılında Alman bilim adamı Alois Alzheimer tarafından tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara neden olan Alzheimer hastalığının hala etkili bir tedavisi bulunmuyor. Dünyada 30 milyondan fazla Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. REUTERS

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:11 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.