DUŞ BAŞLIĞI BAKTERİ YUVASI

AFP

ABD'nin Colorado Üniversitesi'nden Norman Pace ve ekibi, vereme bağlı  olmayan akciğer iltihaplanmalarındaki artış ile duş yapmak arasında ilişki  olabileceğini gösteren bazı araştırmaların sonuçlarından yola çıktı.

ABD'nin 9 kentinde 50 duş başlığını inceleyen araştırmacılar bu duş  başlıklarının üçte birinde büyük oranda "mikrobakteri mikobakterium avium"  belirlendi.

Hamilelerin, yaşlıların ve bir hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi  zayıflamış kişilerin risk grubunda olduğunu belirten araştırmacılar, bakterinin  yorgunluğa, kuru ve inatçı öksürüğe ve soluğun kesilmesine yol açabileceğini  vurguladı.

Metal duş başlıklarının plastiklere göre daha az bakteri  barındırabileceğine dikkati çeken araştırmacılardan Laura Baunmgartner da,  bakterinin bulaşma riskini azaltmak için duşun altına girmeden önce suyun bir  dakika akıtılabileceği önerisinde bulundu ve sağlıklı kişilerin endişelenmemesi  gerektiğini belirtti.

Araştırma, "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde  yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.