DÜŞÜNMEK ŞİŞMANLATIYOR

DÜŞÜNMEK ŞİŞMANLATIYORProblem çözme, bilgisayar karşısında iş yapma gibi düşünerek yapılan işlerde beynin en üst düzeyde performans göstermesi, kişilerin çikolata veya şekerli yiyeceklere olan iştahını arttırıyor.

Beyin gücü isteyen işler vücudun insulin ve glukoz dengesini bozuyor. Bu iki madde aslında vücudun enerji makinasının dengede çalışmasını sağlayan en önemli iki unsur. Beyin genel anlamda enerji yaratabilmek için yakıt olarak glokoz kullanıyor. Kaslar ise hem yağ hem de glukoza ihtiyaç duyuyor. Araştırmanın sözcüsü Jean Philippe Chaput yaptığı açıklamada vücuttaki glukoz veya şeker düzeyinin değişken ve oynak olması durumunda beynin daha fazla glukoza ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Günümüzde fiziksel güçle iş yapanlarla kıyaslandığında, beyin gücünü kullananların sayısı çok daha fazla. Bu durum da aslında dünya genelinde neden her geçen gün şişman sayısının artmakta olduğunu bize en basit şekilde özetliyor.

Bu durum sadece iş hayatında değil aynı zamanda günlük hayat içinde yapılan aktivitelerde de kendini gösteriyor. Bilgisayar oyunları başında daha fazla zaman harcayan insanlar ile tenis oynayanlar arasındaki fark da bir kanıt olarak gösterilebilir.

Kanada’daki araştırma 14 kadın denek üzerinde gerçekleştirildi. Bu kadınların hepsi üniversite öğrencileri içinden seçilerek yaşlarının da 20 ve 30 aralıklarında olmasına dikkat edildi. Deneklerin hepsi sağlıklı ve yeme düzensizliği olmayan normal kilolu kadınlar.

Araştırma sonrasındaki iki aylık süreçte deneklere günde üç kez birtakım egzersizler verildi. Bir de rahat bir sandalyede oturan kontrol grubu oluşturuldu. Katılımcılara kitap okuma, okuduğundan özet çıkarma ve bilgisayarda bazı zihin oyunları gibi zihinsel efor kullandırılan egzersizler verildi.

Her bir denek laboratuara sabah saat 8.00’de geldi ve hepsine aynı standart kahvaltı verildi. 10.30’da 45 dakikalık egzersize başlandı ve sonra tekrar yemek molası verildi.

Katılımcılar 45 dakikalık egzersizler sırasında bilgi tabanlı ve ezbere dayalı aktiviteler yaparken, rahat bir sandalyede rahat bir şekilde oturan kontrol grubundan sadece 3 kalori daha fazla yaktılar. Bu rakam da beyin gücüyle gerçekleştirdileri aktiviteleri yaparken yaktıkları kalorinin çok çok az bir kısmını oluşturuyor. Çünkü zihinsel işler yaparken aynı grup toplam 203 kalori harcadı. Araştırmanın bu bölümünde verilen görev de kitap okumak, bilgisayar oyunu oynamak gibi görevlerdi.

Aynı grup üzerinde yapılan iki ayrı çalışmada fark açıkça ortaya çıktı.

İki ayrı çalışma sırasında deneklerdeki glukoz dengesi de birbirinden oldukça farklı değerlerde çıktı. Denekler kitap okurken glukoz seviyesi hızlı bir şekilde düşerken, bilgisayar oyunlarında daha da at seviyelere indi.

Sonuç itibariyle düşünürken ve beynimizi çalıştırırken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyoruz ve daha fazla yiyoruz. Üniversite profesörlerinin ve bilgisayar yazılımcılarının diğer meslek gruplarından daha şişman olması sizce tesadüf mü?

KAYNAK: www.stargazete.com


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.