DUYARLILIK AZALDI

DHA

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ertuğrul Eşel, Türkiye'deki televizyon kanallarında yayınlanan dizilerin çoğunda tecavüze uğrayan kadın temasının işlenmesinin bu konudaki toplumsal duyarlılığın azalmasına neden olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ertuğrul Eşel, yayınlanan birçok dizideki karakterlerin eşini aldattığını ya da dizideki kadınların tecavüze uğramasının toplumun psikolojisi açısından önemli sorunlara neden olduğunu belirtti. Tecavüz sahnelerinin çok sık gösterilerek algı yanılmasına neden olunduğunu anlatan Prof.Dr. Eşel, "Bu tür sahneler gösterilerek toplumun duyarlılığı azaltılmış oluyor. Toplumda 'günah' sayılan ve çok anlaksızca görülenler sanki normal yaşamın bir parçası haline getiriliyor. Dizilerde tecavüze uğrayan kadınların sanki hiçbir şey olmamış gibi normal hayatına devam etmesi de çok anormal bir durum. Gerçek hayatta tecavüze uğrayan kadınlar ağır travmaya uğrar. Travma hayatının uzun bir döneminde ağır strese neden olacaktır. Bu kadınların tedavilerinin çok uzun sürdüğünü biliyoruz. Bu süreç hekim ve hasta için çok meşakkatlidir. Dizilerdeki gibi her şey biranda olup bitmiyor" dedi.

Dizilerdeki çarpık ilişkilerin aynı ya da benzerlerini yaşayan az sayıdaki hastasından söz eden Prof.Dr. Eşel, şöyle devam etti:

"Gelen hastalarımızın anlattıklarından yola çıkarak bu dizilerden etkilendiklerini görüyoruz. Psikolojisi bozulan insanların, televizyonlarda yayınlanan dizilerle bir şekilde ilişkisinin olduğunu düşünüyorum. Dizilerdeki ne iş yaptığı belli olmayan ama lüks yaşayan karakterlerin cinsel farklılıkları varmış gibi gösterilmesi de son derece yanlış. Dizilerde verilen bu tür mesajlar toplum açısından yıkıcıdır."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.