DUYGU NEDİR?

PSİKOHAYAT DERGİSİ

Kimi zaman sevinç, kimi zaman da korku içeren duygu nedir, nasıl hissediyoruz, neler yaşıyoruz. İşte cevabı.

Uzman Ergen Psikoloğu Orhan Gümüşel anlatıyor:

Duygu... Ne çok kafa yormuşuzdur her birimiz; karşımıza çıkana, karşımızdakine ya da karşımıza çıkması muhtemel olana dair ne hissettiğimize... Kimi zaman sevinç, kimi zaman da korku koymuşuzdur adını. Hatta bazen adını da koyamamışızdır ne hissettiğimizin. Ya ne hissettiğimizi anlayamamış ya da kendimize dahi açıklayabilmekten aciz kalmışızdır. Ne olursa olsun hissettiğimizin ortak adı olmuştur duygu.

Duygu, beynimizde oluşan ancak yüreğimizde hissettiğimizdir: doğumdan ölüme...

Öyle an gelir ki; sevdiğimizden korkarız. Sevdiğimizi bekleriz uzak yoldan umutla, coşkuyla. Kara haberinden korkarız görene kadar. Sevgi, korku sevinç karışır birbirine. Karışır kafamız karışır içimiz.

Öyle olur ki; umudumuzdan korkarız. Çalışırız kazanmak için bin bir türlü umutla ama kaybetmekten korkarız. Karışır kafamız karışır bildiklerimiz.

Bazen de korktuğumuzu isteriz. Severiz, beğeniriz, arzu eder isteriz tutkuyla. Korkarız ama elde edince ne olacağından. Aşık oluruz kırmaktan korkarız. Giderek kararsızlaşır, güvensizleşir kaybetmekten korkarız. Hata yapmaktan çekiniriz. Derken hata yapar korktuğumuz her şeyle bir anda yüzleşiveririz. Üzülürüz.

Bazen de tersi olur korkmadan fütursuzca arzularız. Üzerine çullanır boğarak almaya kalkarız. İstediğimiz kaçtıkça kovalar daha da hırslanırız. Sonra da hayal kırıklığı… Üzülürüz.

Fransız düşünür Bernard Show diyor ki; İki tür hayal kırıklığı vardır. Biri istediğini elde edememenin yarattığı diğeri istediğini elde ettiğinde yaşadığın... İkincisinin kimsenin başına gelmesini arzu etmem.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.