DUYGULARINI RESİME DÖKTÜLER

DHA

9'uncu Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali bu yıl sergi açılışları ile başladı.

Belediye Konukevi'nde Fevzi Bilge’nin 'Kaç zaman geçti', Rabiha Aslan'ın 'Yaşam' adlı sergileri, Sümerpark Sanat Galerisi'nde ise Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nden Kemal Zengin ve M. Ali Yaşa'nın 'Duvarların Ardındaki Özgürlük’ sergisi ile Mahmur Kampı’nda kalan çocukların gönderdiği resimlerden oluşan ‘Mahmurlu çocukların gözünden Mahmur' adlı resim sergileri açıldı. 90’lı yıllarda Türkiye’nin Kuzey Irak sınır kesiminde bulunan ilçe ve köylerden çatışmalar nedeniyle önce Kuzey Irak’ın Duhok kentindeki Atruş, daha sonra ise Erbil yakınlarındaki Mahmur Kampı'na yerleşen ailelerin çocuklarının yaptığı ve Mahmur’daki yaşamı anlatan resimlerin yer aldığı serginin açılışını Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yaptı.

Mahmur Kampı'nda doğup büyüyen 8-12 yaş grubundaki çocukların yaptığı göç, günlük yaşam, ailelerin yaşamış olduğu zorlukları anlatan ve portrelerden oluşan 32 resim büyük ilgi gördü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, herkesi 9’uncu Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali’ne davet ederek, "Diyarbakır bir kez daha kültüre ve sanata kapılarını açıyor. Barış için, ortak paydalarda buluşmak için Diyarbakır halkını, coşkusuna coşku katmaya çağırıyorum" dedi.
Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.