DÜZENLİ ALKOL TÜKETİMİ BELLEK MERKEZİNİ KÜÇÜLTÜYOR

Colorado Üniversitesi'nde Thomas Beresford yönetiminde çalışan ekibin araştırmasına göre düzenli ve aşırı miktarda alınan alkol, öğrenme ve hatırlamada önemli bir rol oynayan beyin bölgesini küçültmekte.

Araştırmacılar hipokampüs bölgesinin aşırı alkol tüketimi yüzünden hacmini yitirdiğini, çekirdek spin tomografisiyle kanıtladılar. Sonuçlar, alkoliklerde, yeni bilgilerin uzun vadeli belleğe kaydedilebilmesi için yeterli dokunun bulunmadığını göstermekte. Hipokampüs ayrıca kronik stres ve Alzheimer hastalığındanda zarar görmekte.

 

 

Araştırmayı gerçekleştiren Colorado ve Johns-Hopkins Üniversitesi bilim adamları kuşkuya yer vermemek için araştırmaya travmatik deneyimler yaşamamış olan kişileri seçmişler. Bundan sonraki araştırmada içkiyi bırakan insanlarda hipokampüsün yeniden eski haline dönüp dönmediği kontrol edilecek. Konuyla ilgili araştırma yazısı 'Alcoholism: Clinical & Experimental Research' dergisinde yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.