DÜZENLİ EGZERSİZ İLAÇ GİBİ

DHA

Düzenli egzersizin ilaca benzer bir etki yaparak, hafif ve orta derecedeki tansiyonda kan basıncını düşürdüğü açıklandı.

Adana Devlet Hastanesi’nde görev yapan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aydın Ender Süzer, düzenli egzersizin ilaca benzer bir etki yaparak, hafif ve orta derecedeki tansiyonda kan basıncını düşürdüğünü söyledi.

Dr. Süzer, Adana Tabip Odası’nın 60 yaş ve üzeri insanların kaliteli yaşam sürmeleri için düzenlenen sağlıklı yaşam konferanslarında ‘Fizik egzersiz’ konulu konferans verdi. Dr. Süzer, “Düzenli egzersiz ilaç gibidir. Egzersiz sağlıklı kemik, kas ve eklem yapısı oluşumuna yardımcı olur. Kalp- damar sistemine fayda sağlar. Kalbe giden kan miktarı artar. Kalp iyi oksijenlenir ve beslenir. Kan akışını artırır. Düzenli egzersizin hafif ve orta derecedeki tansiyonda kan basıncını 10 mm Hg düşürdüğü gösterilmiştir. Bu ilaca benzer etkidir” dedi.

Dr. Aydın Ender Süzer, kalp- damar sistemi problemleri, görme kaybı, ayaklarda ağrı ve his kaybı, kan ve şeker düzenlemesinin bozuk olduğu durumlar ve göz dibinde kanama yaşayanlarda egzersiz yapmanın sakıncalı olduğunu kaydetti.

Egzersizlerin eğlence gibi algılanıp, 60 yaş ve üzeri için yürüyüş, kondisyon bisikleti, su egzersizleri ve yüzmenin dikkate alınmasını öneren Dr. Süzer, günde 20 dakikalık egzersizi tavsiye etti. Dr. Süzer, 60 yaş üzeri bazı kişilerin 20 dakika boyunca egzersiz yapamayacağından yola çıkarak, gün içinde birkaç kez 10’ar dakikalık seanslarla egzersiz programına başlayabileceklerini, sağlık durumuna göre sürenin artırılabileceğini sözlerine ekledi.Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.