E VİTAMİNİ AĞRIYI AZALTIYOR MU

Formsante
   
E vitamini güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller ve yara iyileşmesini hızlandırır. Nasıl mı?


Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmasını engeller. Cildi güzelleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için önemlidir. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde önemli etkileri vardır. Son yıllarda adet sancıları üzerinde de olumlu etkileri olduğunu gösteren çalışmalar artmaktadır.

Ağrılı adet görme ’Dismenore’ adet sırasında veya adetten hemen önce başlayıp kasıklara yayılan, rahatsızlık veren kramp tarzında oluşan ağrılarla karakterizedir. Adet gören kadınlarda yaklaşık %35 oranında görülür. Hastalar bu yakınmalarından dolayı günlük aktivitelerinin ve iş hayatlarının kısıtlandığından şikayet ederler. Bu kadınların yaklaşık %10-15’i tıbbi yardım almak zorunda kalırlar.

Ağrılı adet görme ikiye ayrılır;

Primer Dismenore: Herhangi bir patoloji ve hastalık olmadan sadece adet dönemi görülen ağrılardır. İlk adetten sonra 6 ay veya ilk 2 sene içinde başlarlar. Ağrı, karnın alt bölümündedir sırta, dış genital organlara, bacakların iç kısmına yayılabilir. Beraberinde sıklıkla baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve sinirlilik ağrıya eşlik edebilir. Şikayetler adetten birkaç saat önce başlayabilir. 1-3 gün devam eder ve çoklukla kendiliğinden geçer. Ağrının nedeninin rahim içinde fazlaca üretilen prostaglandin adı verilen maddeler olduğu düşünülmektedir. Prostaglandinler rahimde kramp ve kasılma yaparlar.

Bu tip ağrılar 30’lu yaşlardan sonra azalmaya başlar. Çoklukla doğum yaptıktan sonra ve loğusalıktan sonra kaybolabilir.

Sekonder Dismenore: Patolojik bir nedene ve hastalığa bağlı adet ağrısıdır. Adetten 1-2 gün önce başlar ve tüm adet boyunca çoklukla devam eder. Bu tip ağrıların en sık nedeni endometriosis(çikolata kisti) dir. Ayrıca; iltihaplar, yumurtalık kistleri, rahim içi miyomları, rahim ağzı darlıkları ve spiral de ağrı nedeni olabilir. Bu tip ağrıda tedavi nedene yönelik olmalıdır.

Primer dismenorede tedavi: Non steroidal antienflamatuar etkili ağrı kesiciler kullanılabilir. Mideye dokunabilirler. Çok şikayeti olan hastalarda doğum kontrol ilaçları kullanılabilir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda E vitamini kullanımının adet ağrısına iyi geldiği yönünde iyi sonuçlar alınmakta. E vitamininin prostoglandin sentezini inhibe ederek adet ağrısını ve kanama miktarını azatlığı görülmektedir. Beklenen adetten 2 gün önce başlanmakta ve adetin ilk 3 günü devam edilmektedir.

Ayrıca, sıcak, fizik egzersiz, bol lifli beslenme gibi uygulamalar da ağrıyı azaltıcı etkiler sağlayabilir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.