EBRU İLE PSİKİYATRTİK HASTALARIN TEDAVİSİ

NP Grup

Ruh sağlığı ve hastalıklarının tedavisinde tarih boyunca farklı uygulamalar yapıldı. Türkiye'nin ilk psikiyatri hastanesinde sanatın önemli bir dalı olan ebru ile yapılan tedaviler ve alınan sonuçlar uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Psikiyatrik hastalıkların kronik seyirli olanlarında ayaktan tedavinin yeterli gelmediği durumlarda yatarak tedavi seçeneği önemli bulunmaktadır. Hastaya suçlu muamelesinin yapıldığı, demir parmaklıklı bölümlerde yapılan tedaviler artık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geri kalmaya başladı. Psikiyatri alanında pek çok yeniliği Türkiye'ye ilk olarak kazandıran NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi düşünce teknolojisini dirençli vakalarda ihtiyacı olan hastalara farklı tedavi seçenekleri olarak terapi seansları içinde klasip psikoterapi ile birlikte sunuyordu. Türkiye'ye ilk özel psikiyatri hastanesini kazandıran Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve lideri olduğu ekip hastanede yatan hastalara sanat terapileri de uygulayarak önemli sonuçlara ulaştı.

Sağlık yogası, sineterapi, ritim terapi, resim atölyeleri ile hastalara uğraşı tedavilerini uygulayan ekip klasik Türk sanatlarından ebru çalışması ile de önemli sonuçlar elde etti.

Depresyon yaşayan, çekinik olan, kendisini tükenmiş hisseden, özbenliğinde kayıplar yaşayarak kendisini değersiz ve işe yaramaz hisseden hastalar uzman psikolog ve ebruzan eşliğinde yaptıkları ebru çalışmaları ile kendilerinde gizli kalmış yetenekleri ortaya çıkartıyorlar. Psikiyatride sanat tedavisinin yerini özellikle ebrunun hastalara kazandırdıklarını, hayata uyumlarına nasıl yardımcı olduğunu, duygu durumlarını ebru teknesi başında attığı renklerle nasıl suya yansıttıklarının konuşulacağı İyi Bak Kendine programının konukları Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel, Uzman Psikolog ve ebruzen Ayda Aktay ve Uzman Psikolog Fatih Dane olacak.

Depresyonda olan kişinin yaşadığı karamsarlığı tedavi başlangıcında ebruya nasıl yansıttığı tedavinin tamamlanması sonrasında yapılan ebrular ile temel farklarının neler olduğu ve yaşanan gelişmeler ile sürecin nasıl ilerlediği gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan programın PSİKOGÜNDEM bölümünde internette "space monkey", yani uzay maymunu olarak bilinen ve şu ana kadar sadece İngiltere'de 86 hayata malolan internetin yeni fenomeni olarak gösterilen oyunda, gençler bayılma noktasına gelene kadar birbirlerinin gırtlaklarını sıkıyor ve sonra da çektikleri videoyu internet aracılığıyla dağıtıyorlar. ABD, Kanada, Fransa ve özellikle İngiltere'de yayılmaya devam eden ve uyuşturucu etkisi yapan  "oyunun" psikolojik etkilerini yorumlayacak.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.