'EBRU KOALİSYONU' TEORİSİ ANLATILACAK

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Güneydoğu Kültür Birliği'nin önemini ve 'Ebru Koalisyonu' Teorisi ile bölgede moral motivasyonun nasıl sağlanacağını ve bunun Toplum Psikolojisi açısından getirilerini bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Tarhan, Güneydoğu'da görev yapan 9 valinin kurduğu GAP Kültür Birliği'nin yapacağı kültür açılımlarının yöreye kazandıracağı psikolojik desteği, moral ve motivasyon değerini yorumlayacak. Bölgeyle ilgili yaygınlaşan olumsuz imajın değiştirilmesinde toplum psikolojisi açısından değerini değerlendirecek olan Tarhan, Türkiye'nin bölgelere ayrılmaksızın bütün olarak bir değer ifade etmesi bakımından 'ebru koalisyonu' teorisini dile getirecek.

Programın diğer bölümünde yeme bozuklarının çeşitleri, sebepleri, neden yaygın bir hastalık haline geldiği tedavi edilmediğinde nasıl öldürücü bir hastalık haline gelebildiğini uzmanlar Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.
 
Yeme bozukluklarının öğrenilmişlik yanı, aile faktörünün ne kadar etkin olduğu, ergenlik döneminde ne gibi sorunlara sebep olduğu ve özellikle yetişkinlikte ne gibi psikiyatrik hastalıklara zemin hazırladığı gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında arayacaklar.

Yeme bozukluğu neden önemlidir? Özentiyle başlar mı? Manken hastalığı olarak adlandırılmasının sebebi nedir? Yeme bozukluklarının çeşitleri nelerdir? Psikiyatride hastalık olarak ne zaman tanımlanmıştır? Neden daha çok kadınlarda görülmektedir? Yeme bozuklukları ile beden imajının bağlantısı nedir? Zayıf olmak sağlıklı olmak anlamına gelir mi? Yeme bozukluklarının tedavisinde yatarak tedavi seçeneği ne zaman zorunlu haline gelmektedir gibi konuların ele alınacağı İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Konsültasyon Liyezon Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve Uzman Psikolog Zehra Erol olacaklar.

Psikolojik destek neden önemlidir, yeme davranışının beyinde ne şekilde değiştirelebildiği, ilaç tedavilerinin yanı sıra psikoterapisinde neler yapıldığı, hangi terapi yöntemlerinin uygulandığı, yatarak tedavi seçeneğinin ne zaman gerekli olduğu gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.