edavi edilmediğinde ölümcül olan bir bozukluk

Genellikle depresyonda iştah kesilirken, atipik depresyonda aşırı yeme eylemine rastlanıyor. Depresyon ile yeme eylemi arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Tedavi edilmediğinde ölümcül olan bir bozukluk…

 

Yeme bozuklukları giderek her yaşın konusu haline gelmektedir. Elinde tabak ile zorla çocuğunu beslemeye başlayan annelerin gürbüz olan çocukları ergenlik dönemi ile birlikte başlayan beden imajı konusuyla birlikte başka bir noktaya taşınmaya başlar. Sürekli ayna karşısında olan kişiler burada geçirdikleri zamanın farkına bile varmazlar. İşyerinde ve arkadaş toplantılarında spordan sonra gelen ana gündem maddesi kilo konusudur. Tüm bunlar yeme bozuklukları konusunun farklı yönlerini oluşturmaktadır.

Yeme bozukluğu tedavi edilmediğinde ölümcül olabilen psikiyatrik hastalıklardan bir tanesidir. Bu konudaki sorularınızı Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve Uzman Psikolog Zehra Erol cevaplayacaklar.
Yeme bozukluğu ne zaman başlar?

Yanlış ebeveyn tutumlarının rolü nedir?
Ergenlik döneminde ortaya çıkan beden imajının rolü nedir?
Kişi zayıf olduğu halde kendini neden şişman görür?
Yeme bozukluğuna eşlik eden biyolojik sorunlar nelerdir?
Hangi psikolojik sorunlarla beraber yaşanır?
Kadın ve erkek daha çok kimleri etkiler?
Tedavisi nasıldır? gibi pek çok sorunun cevabı aranacak.
Sunuculuğunu Uzman Psikolog Yıldız Burkovik, Yapımcılığını Ersin Turan, koordinatörlüğünü Uğur İlyas Canbolat’ın yaptığı Psikoyorum programı SKY TURK ekranında saat 12.15 de canlı olarak yayınlanacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.