EĞİTİMLE ZAYIFLATILACAK

A.A

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Alper Cihan, obezite merkezinde bilişsel davranış tedavisi ile hastalara "kendilerine hükmetmeleri" yönünde eğitim vereceklerini bildirdi.

Doç. Dr. Cihan yaptığı yazılı açıklamada, obezlerin büyük çoğunluğunun "sosyal obezé olduğunu belirterek, sosyal obezitenin, herhangi bir hastalığı olmadan şişmanlamaya karşılık geldiğini belirtti.

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kurdukları Obezite Merkezi'nde bir ilke imza atacaklarını ifade eden Cihan, merkezde öncelikle obez kişinin beden analizi ve fiziksel muayenesinin yapılacağını, hangi gruba dahil olduğunun belirleneceğini, bu tetkiklerle kişilerin obezliği ve derecesinin ölçüleceğini kaydetti.

Alper Cihan, dahiliye, endokrin psikiyatrı ve cerrahi muayenelerden geçecek kişinin organik bir hastalığı varsa önce o hastalığın tedavi edileceğini dile getirerek, yüzde 85 grubuna giren sosyal obezlerin, alışkanlık durumunun tespit edilmesi için 10 günlük beslenme ve davranış haritasının çıkarılacağını, sonra tedavi sürecinin başlayacağını bildirdi.

Doç. Dr. Alper Cihan, obezitenin artık bilimsel çevrelerde bilişsel bir davranış bozukluğu olduğunun kabul edildiğine dikkati çekerek, bu nedenle hastanede öncelikli olarak hastalara diyet listesinden önce eğitim verileceğini belirtti.

Cihan, "Obezite nedir? Neye obez denir, neye denmez? Bunun eğitimini vermek lazım. Tedavinin adına bilişsel davranış tedavisi deniyor. Hastalara kendinize hükmetmeyi bilin mesajını veriyoruz. Elimizle ağzımıza götürdüğümüz şeylerin biliş seviyesini yükselteceğiz" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.